6 milyon çalışanın konut kesintileri geri ödenecek

Hükümet, ‘tasarrufu teşvik fonu'nun (nema) ardından konut kesintilerinin ödenebilmesi için harekete geçti.

Konuya ilişkin kanun tasarısının en kısa zamanda Meclis’e gönderileceğini belirten Erdoğan, “Böylece 19 yıllık sorunu ortadan kaldıracağız.” dedi. Hak sahiplerinin yasa çıktıktan sonra 6 ay içinde Emlak Bankası’na başvurması gerekiyor. Bu süre Bakanlar Kurulu’nca sadece bir defaya mahsus 3 ay uzatılabilecek. Banka, hak sahiplerinin neması ile birlikte toplam alacaklarını bildirimi izleyen 2 ay içinde sonuçlandıracak ve ödemelere başlayacak. Ödemeler talebe göre nakit ya da hisse senedi olarak gerçekleştirilecek. 6 milyona yakın çalışanı kapsayan hesapta, yaklaşık 400 milyon Yeni Türk Lirası bulunuyor. Faiziyle birlikte paranın 1,2 milyar YTL’ye ulaşacağı tahmin ediliyor. Konut edindirme yardımı, aylık 3 bin 500 liradan başlamış, 1991 yılı başından itibaren kaldırıldığı 1996’ya kadar 80 bin lira olarak devam etmişti.

Başbakan Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, Konut Edindirme Yardımı’nın geri ödeneceği müjdesini verdi. Erdoğan, ortaya çıkan ciddi aksaklıklar sebebiyle çok az çalışanın bundan yararlandığını ve o tarihten beri vatandaşların hakkı olan bu yardımın ödenmediğini kaydetti. Bu konuda bir kanun taslağı hazırladıklarını ifade eden Erdoğan, hazırlanan yasa taslağının en kısa sürede Bakanlar Kurulu’nca onaylanarak Meclis’e sevk edileceğini söyledi. Yapılan çalışmanın, 1987-1995 arasında adlarına KEY yatırılmış yaklaşık 6 milyon çalışanı kapsadığına işaret eden Erdoğan, “Ta 1987’den itibaren iktidarda olanlar, bunun hesabını verecekler. Bundan sonra gelenler, bunun hesabını bu millete vermelidirler.” dedi.

Konut Edindirme Yardımı hesabının tasfiye edilebilmesi için öncelikle hak sahiplerinin belirlenmesi gerekiyor. Ancak, bu konuda şimdiye kadar herhangi bir ilerleme sağlanamadı. 3320 sayılı Memurlar ve İşçiler ile Bunların Emeklilerine Konut Edindirme Yardımı Yapılması Hakkında Kanun ile 1 Ocak 1987’de başlayan KEY hesabı uygulaması, 1 Ocak 1996’da sona erdi. Kanun uyarınca, 9’dan fazla personel çalıştıran işverenin, her bir çalışan adına konut edindirme yardımı yatırması gerekiyordu. Ancak, önceleri her bir çalışan adına ayrı ayrı hesaplara yatırılan paranın, meblağın çok düşük olması sebebiyle, sonradan her bir kurum için ayrılan hesaplar şeklinde tutulduğu, bu sebeple kimin adına ne kadar süreyle ne kadar para yatırıldığının belli olmadığı belirtiliyor.

Başbakan Erdoğan, grup toplantısında ekonomideki olumlu gelişmelere de dikkat çekerek, Türkiye ekonomisinin, tarihinde ilk kez 16 çeyrek üst üste büyüdüğünü söyledi. Başbakan, “Ekonomik başarılara kulp takmak için kırk dereden su getirenler var. Onlar su getirmeye devam etsin.” dedi. İktidara geldiklerinde, ‘5 yılın sonunda, kişi başına milli geliri 5 bin dolara ulaştıracağız.’ diye söz verdiklerine dikkati çeken Erdoğan, şu anda 2005 yılı sonu itibarıyla vaat ettiklerini, 5 bin 8 dolarla gerçekleştirmiş olduklarını vurguladı. Başbakan, AB’nin yeni hesaplama yöntemlerini buna katmadıklarını, bu konu üzerindeki çalışmalar bittiği zaman bu oranın çok daha farklı şekilde olumlu gerçekleştiğinin görüleceğini ifade etti. Tıpkı 2003 ve 2004 yıllarında olduğu gibi, 2005 yılında da büyümenin lokomotifinin özel sektör olduğuna işaret eden Erdoğan, 2005’te reel olarak yüzde 23,6 oranında artan özel sektör yatırımlarının büyümeye katkısının 4,6 puan olduğunu bildirdi.

Hesapta faizi dışında 400 milyon YTL bulunuyor

6 milyona yakın çalışanı kapsayan hesapta, yaklaşık 400 milyon Yeni Türk Lirası bulunuyor. Faiziyle birlikte paranın 1,2 milyar YTL’ye ulaşacağı tahmin ediliyor. Ancak bu rakam, hükümetin belirleyeceği faizlendirme yöntemine göre değişiklik gösterecek. Konut edindirme yardımı, aylık 3 bin 500 liradan başlamış, 1991 yılı başından itibaren kaldırıldığı 1996’ya kadar aylık 80 bin lira olarak devam etmişti. Kişi başına rakamın düşük olmasına karşın, hesapların tutulduğu Emlak Bankası’nda oldukça önemli tutarlar birikmiş, bu paraların değerlendirilmesinde de sorunlar yaşanmıştı. Benzer bir düzenleme olan zorunlu tasarruf kesintilerinin geri ödemeleri de AK Parti hükümeti tarafından çıkarılan bir yasa ile takvime bağlanmıştı. 10 taksitlik ödemenin son taksiti haziran ayı içinde yapılan ve toplamı 14,5 milyar YTL’yi bulan hesap sonlandırılmış olacak.