600 ton deniz salyangozu ihraç edildi

Karadeniz'den, Uzakdoğu ülkelerine yılda yaklaşık 2 bin 500 ton deniz salyangozu ihraç ediliyor.

Unutkanlığın giderilmesi dahil birçok faydasının yanında özellikle cinsel gücü artıran enerji yiyeceği ve protein içerdiği öne sürülen, genetik özellikleri bakımından tercih konusu olan “Karadeniz Salyangozu”, Çin başta olmak üzere Japonya ve Güney Kore ile birçok Uzakdoğu ülkesinin lüks lokantalarında fahiş fiyatlardan satılıyor.
Sinop’un Güzelceçay mevkiinde faaliyet gösteren Sadıklar Soğuk Hava Tesisleri ve Su Ürünleri Dış Ticaret Limited Şirketi tarafından her yıl tonlarca işlenmiş, pişmiş ve şoklanmış deniz salyangozu Uzakdoğu ülkelerine ihraç ediliyor. 1 yıl içerisinde Sinop’tan Sadıklar Soğuk Hava Tesisleri ve Su Ürünleri Dış Ticaret Limited Şirketi tarafından Japonya başta olmak üzere Kore, Çin ve Tayvan’a toplam 600 ton işlenmiş ve şoklanmış deniz salyangozunun ihraç edildiği belirtildi.

Bir yılda 3.5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini belirten firma sahibi Mustafa Sadıklar, deniz salyangozunun Uzakdoğu ülkelerinde özellikle cinsel güç açısından tercih edildiğini söyledi. Sadıklar, ” Deniz salyangozu yavaş yavaş Türk mutfağına da girmiş durumda. Oldukça lezzetli olan Karadeniz salyangozu, İstanbul’da bazı lüks lokantalarda satılmaya başlandı” dedi.

Bu arada, geçtiğimiz yıllarda New York’taki Kolombiya Üniversitesi’nde görevli ve Nobel ödüllü biyokimya profesörü Eric Kandel’in deniz salyangozları üzerindeki geliştirdiği ve iki yıl içinde piyasaya sürüleceği belirtilen hafıza hapı da deniz salyangozlarının cinsellik dışında keşfedilmeyi bekleyen birçok faydasının olduğunu gösteriyor. 40 yıldır salyangozlar üzerinde çalışan Kandel, araştırmasında salyangoz anatomisinde rastlanan “crep” geninin insandaki hafıza ve hatırlamadaki etkisini keşfetmişti.