60’ında 40 gösterin

60'lı yaşlar, kadınlar için evde oturup örgü örmek anlamına gelmiyor.

Bunun en son örneği olay yaratan Avatar filmindeki rolüyle üne kavuşan 60 yaşındaki aktrist Sigourney Weaver oldu. Günümüzde daha sağlıklı bir yaşam imkanı ve gelişen anti-aging teknolojileri sayesinde Helen Mirren (64) ve Meryl Streep (60) gibi 60’lı yaşlarındaki ünlüler kariyerlerinde zirveye oynuyor. İşte İngiliz Mirror gazetesinden 2010’lu yıllarda 60’lı yaşlarda olmanın avantajları:

– Uzun bir ömür: Yarım asır önce 60’lı yaşlarındaki kadınlar ömürlerinin sonuna gelmiş sayılırdı. Bugün önünüzde hayatın tadını çıkarmak için 20-30 yıl daha var.

– Ucuz biletler: Toplu taşıma araçları ve birçok kültürel aktivitede indirimli bilet hakkında sahip olma şansı.

– Özgürlük: Emeklilikte iş ya da ev işleri için acele etmenize gerek kalmaz. Kitap ve filmlere daha çok zaman ayırabilirsiniz.

– Aşk yeniden: Çocuklarınız evlendiyse, eşinizle yeniden yakınlaşma fırsatına sahip olursunuz. Bekarsanız yeni fırsatlar karşınıza çıkabilir.

– Anti-aging: Yüksek teknoloji nemlendiricilerden Botox’a kadar genç kalmanızı sağlayacak onlarca seçeğiniz var.

– Torunlar: Ebeveyler çocukların peşinde koştururken siz torununuzla keyfinize bakın.

– Fazla kilolar: Vücudunuzu olduğu gibi kabullenecek olgunluğa ulaşacaksınız. Sıkı rejimleri bir kenara bırakın yalnızca dengeli beslenin yeter.

– Giyim: Artık kendinize yakışan renk ve modelleri öğrendiniz, alışveriş çok daha kolay olacak.

– Bilgelik: Kendi deneyimleriniz sayesinde insanları daha iyi tanıyorsunuz. İç sesinizi dikkate alın.

– “Hayır” diyebilmek: Bu yaştan sonra tutamayacağınız sözler vermenin ne kadar boş olduğunu siz de biliyorsunuz.

– En iyisini alın: Kalitenin ne olduğunu öğrendiniz, artık baştan savma hizmeti kabul etmeyecek ve hakkınızı aramaktan da korkmayacaksınız.

– Doğum kontrol: 60 yaşında menopozu geride bıraktıktan sonra hamile kalma korkusu olmadan cinselliğinizi yaşayabilirsiniz.

– En iyi cinsel hayat: İstediklerinizi dile getirme özgüveni senelerle geliyor. Birçok kadın hayatının en iyi seksini 50 yaşından sonra yaptığını söylüyor.

– Detaylara takılmamak: Hayatın öğrettiği en zorlu derslerden biri de küçük sorunlara gereğinden fazla aldırmamak olacaktır.

– Kendini bilmek: Böylelikle güçlü yanlarınızı öne çıkarıp, zaaflarınızı yenebilirsiniz.

– Tasarruf edin: Menopoz sayesinde hijyenik ped ve ağrı kesici satın almanıza gerek kalmaycak.

– Sosyal yaşam: “Çocuklara ne olacak” diye düşünmenize gerek yok, istediğiniz yere gidebilirsiniz.

– Kendinizi düşünün: Başkalarının ne düşünüp konuşacağı yerine kendi mutluluğunuza odaklanın.

– İstediğinizi giyin: Eskiden bol kazaklar, tüvit etekler ve düz ayakkabılar 60’lı yaşlardakiler için üniforma gibiydi. Şimdi tayt, uzun çizmeler, topuklular ve dar etekleri bile rahatlıkla giyebilirsiniz.

– Kendinizi kanıtladınız: Başarmayı umduğunuz hedefleriniz var ama şimdiye kadar çoğunu zaten başardınız ve üzerinizde baskı yok.