65 yaşında azmetti okuma yazma öğrendi

Talas Belediyesi Bayan Kültür Merkezi tarafından ikincisi gerçekleştirilen okuma yazma kursuna katılan 65 yaşındaki Fatma İlhan da belgesini aldı.

Yıllarca tek başına hiçbir yere gidemediğini ve bu durumun kendisinde derin bir yara açtığını kaydeden İlhan, ilerlemiş yaşına rağmen azmini kaybetmeyerek okuma yazmayı öğrendiğini ifade etti. Öğrenmenin yaşının olmadığını göstermek isteğini kaydeden İlhan, yaşı ilerlemiş olup da çekindiği için okuma-yazma kurslarına müracaat etmeyenlere seslenerek “Hiç çekinmeden mutlaka kurslara başvurup okuma yazma öğrenin. Zor gibi görünüyor olabilir ancak çok kolay. Helede işin sonuna gelindiğinde hissedeceğiniz mutluluk tarif edilemez” diye konuştu. Artık hiç kimsenin yardımı olmadan istediği yere gidebileceğini belirten İlhan düşüncesinin bile kendisini mutlu etmeye yettiğini anlattı.

Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım ise, en güzel erdemin insanın bilmediğini bilmesi olduğunu vurguladı. Başkan Yıldırım, “Bayanlarımız geç de olsa okuma yazma öğrenerek zoru başardılar. Okuma yazmayı öğrenmek çok büyük bir güzellik. Belki de büyük bir eksiklik. Ancak bunları Halk Eğitim, Milli Eğitim ve Belediye olarak bizim ikmal etmemiz gerekiyor ve örnek bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışmaları daha da geliştirerek devam edeceğiz. Arzumuz okuma yazma bilmeyenin kalmamasıdır.” dedi.

Daha sonra okuma yazma kursuna katılan 23 bayanın Okur Yazarlık Belgesi verildi. 65 yaşında kursa katılarak okuma yazma öğrenen Fatma İlhan Başkan Yıldırım’a yazdığı şiiri okurken, kursun en genç üyesi 24 yaşındaki Meliha Şahan ise İstiklal Marşını okuyarak öğrenmenin yaşının olmadığını vurguladılar.