7 yılda restorasyon için izin verilebildi

Germiyanoğulları tarafından yaptırılan tarihi Vakıflar Hamamı restorasyon çalışmaları başladı.

Bayram yerinde bulunan hamamın restorasyon çalışmaları hakkında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bilgi verdiklerini belirten Çelik, “Vakıflar Hamamı Germiyanoğlu Beyliği’nden bize bir hatıradır. Yaklaşık 850 yıllık bir hamam olma özelliği ile Denizlinin en eski binasıdır. Bir açıdan tarihe tanıklık etmektedir. Bu derece özel bir yapının korunması, gerekli bakımın karşılanması, harabe şekline gelmemesi, Tarihi dokusunu bozmadan restorasyonunu kendimize görev kabul ettik.” dedi.

Türk hamamlarının yaşatılması gerektiğini ifadeden Çelik “Baklavayı Rumlara kaptırdığımız hamam kültür ve geleneğimizi korumazsak yabancılara kaptırırız.” şeklinde konuştu. 7 yıldır restorasyon izni almak için değişik projelerle ilgili kurumlarla görüşmeler yaptıklarının altını çizen Çelik, 3 mimari proje hazırladıklarını ancak kurulun bir tanesinin projesini onaylandığını açıkladı.

Çelik, restorasyon çalışmalarında önceliklerinin insanlara bir miras olan tarihi yapının dokusuna zarar vermeden titizlikle çalıştıklarını restorasyonun Temmuz ayı sonuna kadar bitireceklerini söylüyor. Dünyada bir marka olan Türk hamamlarına vatandaşlar tarafından yeterince itibar edilmediğini anlatan Çelik, “Korkumuz Türk hamamlarının ismini ve şöhretini yabancıların kapmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Restorasyonun bir amacının da Osmanlı’da sosyal hayatın olmazsa olmaz bir parçası olan görülen Türk hamamlarının eski ihtişamlarını yakalaması olduğuna değinen Çelik, bunun için açılışla beraber değişik tanıtım ve promosyon çalışmaları ile Denizli halkının önüne çıkmayı düşündüklerini de sözlerine ilave etti.

Tarihi Vakıflar Hamamı restorasyonuna yaklaşık 350 bin YTL harcanacak.