7 yildir görevine dönmeye çalisan polis memuru AIHM’e basvurdu

IZMIR - Istanbul'da görev yaptiklari sirada düzenledikleri bir "trafik kazasi tespit tutanagi" sebebiyle 7 yil önce 'meslekten men' cezasi alan iki polis memurundan birisi görevine döndü.

Ayni tutanaga imza atan ve ayni cezayi alan iki polis memurundan biri açtigi davayi kazanarak 7 ay içinde görevine geri dönerken, digeri ise açtigi davayi kaybederek 7 yildir meslegine geri dönemiyor. 1996 yilinda Istanbul’da düzenlenen “yanlis bir trafik kazasi tespit tutanagi” ile ilgili olarak, 1998 yilinda tutanagi düzenleyen Oktay Çevik ve diger polis memuruna “meslekten çikarma” cezasi verildi.

Adana’ya tayini çikan diger polis memuru, bu sehirde açtigi davayi kazanarak olaydan yaklasik 7 ay sonra görevine geri döndü. Ancak Oktay Çevik, Istanbul’da açtigi davayi kaybederek görevine baslayamadi. Oktay Çevik’in avukati Murat Fatih Ülkü, “Ayni tutanagi imzalayan iki arkadastan biri görevine dönerken, müvekkilim 7 yildir hukuk mücadelesi veriyor” dedi.

Türk hukuk sisteminin, tamamen ayni eylemi gerçeklestiren iki polisten birini hakli bularak görevine iade ettigini, digerini ise teorik hukuk tartismalarinin içinde biraktigini ileri süren Ülkü, meslegine geri dönemeyen müvekkili Oktay Çevik’in sosyal güvenlik haklarinin elinden alinarak, “onur ve sayginliginin zedelendigini” iddia etti.

Bu durumda esitlik ilkesine ve hukuka aykiriligin net olarak gözüktügünü iddia eden Ülkü, “Danistay asamasinda, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden, ‘disiplin cezalarina iliskin af yasasi’ çikti. Bu karar üzerine af yasasina dayanarak ise iade talebinde bulunduk. Içisleri Bakanligi ve mahkeme ‘senin sadece disiplin cezan affedildi, sicilinden silindi ama yasada senin ise geri alinmani zorunlu kilan bir hüküm yok’ diyerek davayi reddetti. Bu nedenle 7 yildir sürdürdügümüz davayi AIHM’e tasidik. Yaptigimiz basvuru kabul edilerek elimizdeki delil ve belgeler istendi. Bir sonuç alacagimiza inaniyorum”. diye konustu.