70 farklı kültürel etkinliği gerçekleştirildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından 2005 yılında gerçekleştirilen kültür-sanat etkinlikleri, Kayseri'nin sosyal hayatına renk ve canlılık getirdi.

2005 yılı kültür-sanat etkinliklerini değerlendiren Büyükşehir Belediyesi İşletmeler ve İştirakler Daire Başkanı Oktay Durukan, Kayseri’yi Anadolu’nun kültür sanat merkezi yapmaya kararlı olduklarını belirterek, “Kayseri, sanayi ve ticarette elde ettiği haklı gurura şimdilerde şehircilikte ve siyasetteki başarılarını da ekledi. Buna ayrıca sportif başarılarımızı da ilave edebiliriz. Bunlarla birlikte Kayseri’nin bir kültür sanat merkezi olması yolunda önemli çalışmalar yapıyoruz. 6 bin yıllık geçmişiyle medeniyetler kavşağı üzerinde yer alan Kayseri’nin sosyal ve kültürel hayatı da her geçen gün zenginleşiyor.” dedi.

Şehrin zengin kültürel dokusunu hem insanlara daha iyi anlatmak, hem de daha sosyal bireyler olmalarına katkı sağlamak amacıyla kültür sanat programları ve etkinlikleri düzenlediklerini kaydeden Durukan, “Geride kalan 2005 yılında tiyatro gösterilerinden konserlere, panel ve seminerlerden şiir dinletilerine kadar çok çeşitli dallarda toplam 70 ayrı etkinliğe imza attık. Ramazan sokağı, Erciyes kış festivali, masal okuma günleri gibi bazı etkinliklerin uzun süreli olduğunu düşünürsek çok daha fazla sayıda günün bir etkinlikle doldurulduğunu da anlamış oluruz. 2005 yılı boyunca zaman zaman Zekai Tunca, Erol Sayan, Necdet Tokatlıoğlu, Mehmet Erenler ve Mehmet Özbek gibi Türk müziğinin usta isimlerini Kayseri halkıyla buluştururken, zaman zaman da seminerler, paneller ve konferanslarla bilgi hazinemizi geliştirdik.” diye konuştu.

Şiir dinletileri, konserler ve tiyatro gösterilerinin ilgiyle izlendiğini anlatan Durukan, Yaşadığımız kent Kayseri, programları ile de gençlerin Kayseri kültürünü ve hemşehrilik bilincini geliştirmeyi amaçladıklarını vurguladı.