70 yeni model yollara çıkıyor

Türkiye yolları ve tüketiciler önümüzdeki yıl 70'in üzerinde modelle tanışacak.

Türkiye otomotiv pazarı bu yılı toplam satışlarda 660 bin düzeyinde kapadı. Önümüzdeki yıla yönelik tahminlerde ise büyük bir çalkantı olmadığı taktirde, artı-eksi yüzde 5’lik bir oynama ile yılın geçeği belirtiliyor. Ancak bu tahminlere rağmen, Türkiye pazarı 2007’de oldukça şenlenecek. Zira, birçok markanın en yeni modelleri pazara sunulacak. Bununla birlikte, Lamborghini, Lancia, Chery (kesinlik kazanmadı) bazı markalar da ilk kez Türkiye pazarına giriş yapacak.

CHERY: Ucuz Çinli modellerin bu yıl pazara girmesi bekleniyor. Ancak, pazara girebilmek için gerekli standartlara uygunluk belgeleri henüz alınmadı. Bu belgeler alındığı taktirde, Mermerler Otomotiv, Chery’nin Alia, Kimo, Tiggo, S16, Queen ve Boss modellerini satacak.

VOLVO: İsveçli üreticinin kompakt ve farklı çizgilere sahip yeni modeli C30, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde pazarda olacak. C70 markanın yeni yıldaki diğer yeniliği.

HYUNDAİ: Hyundai Assan, Türkiye’de martta Matrix’i üretmeye başlayacak. Araç iç pazarın yanı sıra dünya pazarlarına ihraç edilecek. Yeni Elantra ise ağustosta satışa sunulacak.

PORSCHE: Porsche, yeni Cayenne’i 3 farklı motor seçeneği ile ilk çeyrekte pazara sunacak. Ağustos ayında spor otomobil tutkunlarına özel 911 Turbo Cabrio yollara çıkacak.

KIA: Güney Koreli şirketin Avrupalı çizgilere sahip modeli Cee’d, Çelik Motor’un 2007’deki en iddialı modeli olacak. Otomobil nisanda geliyor.

RENAULT: Renault, geniş aileler için tasarladığı Scenic ve Grand Scenic modellerini ocak ayı başında ithal edecek.

TOYOTA: Toyota’nın Adapazarı fabrikasında üretilmeye başlanacak yeni Auris, ilk yarı içinde pazara sunuluyor. Şirket, yılın ikinci yarısında ticari araç ithal edecek.

SKODA: Skoda, Autoshow’da ilk kez tanıttığı Scout modelini siparişle getirecek. Yeni Skoda Fabia, markanın diğer iddialı modeli olacak. Otomobil, ağustosta ithal edilecek.

BENTLEY: Türkiye’ye henüz gelmeden 6 adet sipariş alan Bentley, mayısta resmen pazara girecek. Continental GT ve Flying Spur markanın yollara çıkacak modelleri.

BMW: X5 nisanda, Cabrio 3 Serisi ile makyajlı 5 mayısta, makyajlı 1 Serisi ve 3 kapılı versiyonu haziranda, 1 Serisi Coupe aralıkta, yeni M3 ve makyajlı 6 ekimde geliyor.

MINI: 120 beygir güç üreten motorlu Mini Cooper ile 150 beygirlik Mini Cooper S, şubat ayı sonu itibarıyla satışa çıkacak.

MERCEDES: Mercedes sportif otomobil C Serisi’ni nisan ayında pazara sürmeyi hedefliyor. Şirket, 2007’de yeni aracı ile hatırı sayılır satış gerçekleştirmek istiyor.

FIAT: Tofaş’ın Bursa’da fabrikasında üreteceği Linea, ilk yarıda tüketicilerle buluşuyor. Dünya tanıtımı bu ay sonunda gerçekleşecek Fiat Bravo, Fiat’ın yenilikleri arasında.

OPEL: Markanın kozu olacak Astra Sedan, sonbaharda piyasaya sunulacak. Frontera fiyaskosunun ardından araziye dönüşün ilk modeli Antara ise mayısta piyasada olacak.

FORD Uzun süredir beklenen Mondeo, 1.6 litrelik benzinli motoruyla mayıs-haziran aylarında satışa sunulacak.