70 yıllık taş değirmende öğütülen kaya tuzu ‘her derde derman’

Türkiye'nin yerli kaya tuzunu 70 yıllık taş değirmende öğüten Ali Karaca 'her derde deva' diyerek kilosunu 5 liradan satıyor.

Türkiye’nin yerli kaya tuzunu 70 yıllık taş değirmende öğüten Ali Karaca ‘her derde deva’ diyerek kilosunu 5 liradan satıyor.

TÜYAP Bursa Fuarcılık tarafından organize edilen 9. Isıtma, Soğutma, Havalandırma ve Doğalgaz Teknolojileri Fuarı’nda bir tarafından son yenilikler beğeniye sunulurken, diğer yandan da ürünlerin satışı yapılıyor. Fuara Çankırı’dan katılan emekli öğretmen Ali Karaca, yaklaşık 70 yıllık taş değirmeni ile kaya tuzu öğütüp satıyor. Fuarın en çok ilgi çeken bölümlerinden olan taş değirmende tuz öğütülen stand, ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor.

Ali Karaca, 8 senedir Türkiye’nin kaya tuzunu tanıtmaya çalıştığını anlatırken, “Çünkü yurt dışından bir Himalaya tuzu diye bir tuz geldi ve üniversitede tahlil yaptırdık, bizim tuzumuz kadar kaliteli olmamasına rağmen piyasada çok pahalı satılıyor. 50-60-70 liraya kadar satılıyor ama biz kilosunu 5 liradan satıyoruz.” dedi.

Türkiye kaya tuzunun 8 senedir bayiliğini ve toptan satışını yaptıklarını vurgulayan Karaca, “Kaya tuzunun içinde 84 mineral var, bu mineraller insanda olanlarla eşdeğer. Rafine tuz ile bunu kıyaslamak mümkün değil. Çünkü rafine tuzunun içinde hiç bir mineral olmadığı gibi hem de böbreklerde süzemiyor. Bir gram rafine tuz vücuda girdiği zaman vücuttan 23 gram su alıyor, bir gram kaya tuzu da vücuda girdiği zaman bir gram su alıyor.” şeklinde konuştu.

Kaya tuzunu yaklaşık 70 yıllık taş değirmende öğüterek tüketime sunduklarını dile getiren Ali Karaca, şunları söyledi: “Bu düzenek ise taş değirmen, taş değirmenin özelliği ise tuzu bozmaz. Bildiğimiz bulgur döven taş değirmen, tuzu üstten dökerek öğütüyoruz. Bu değirmen 1947’de yapıldı. Eskiden ecdadımız bulguru bununla elde çevirerek öğütüyordu. Biz de şimdi bunun altına bir motor koyarak bu şekilde çalıştırarak kaya tuzunu öğütüyoruz. Kilosunu 5 liradan satıyoruz.”

Ayrıca tuzdan sabunlarda yaptıklarını ifade eden Ali Karaca, sabunların ise cilt rahatsızlıkları, sedef, egzama, mantar, sivilce, kepeklenme, saç dökülmesi ve koltuk altı ter kokusuna iyi geldiğini söyledi.

Buna en çokta bayanların dikkat etmesi gerektiğini anlatan Karaca, “En çokta bayanlar koltuk atına deodorant kullanıyor. O da göğüs kanserine neden oluyor. Ter deliklerini kapatıyor ama bu kaya tuzu sabunları ter deliklerini açıyor ve kokuyu da bertaraf ediyor.” dedi.

Tuzun bir çok mucizesi olduğunu anlatan Ali Karaca, eskiden çocukların tuzlandığı için terinin kokmadığını ancak şimdilerde bu adetin kaybolduğu için çocukların terlerinin koktuğunu sözlerine ekledi.