700 kamyon kar taşıdılar

Yurdun tamamını etkisi altına alan kar yağışı Kütahya’da hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

Kent merkezinde kar kalınlığı 74 santimetreye ulaşırken, belediye tarafından şu ana kadar toplam 700 kamyon kar şehir dışına taşındı.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Belediye Başkanı Mustafa İça, karın yağmaya başladığı ilk günden bu yana temizleme çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek ekiplere takviye yaptıklarını aktardı. Şu anda il merkezindeki cadde ve sokaklarda toplam 23 adet iş makinesi, 32 adet kamyon ve 84 kişiden oluşan kaldırım temizleme ekipleriyle hizmet verdiklerini dile getiren İça, ”Ayrıca şu ana kadar yollarımıza 130 tona yakın tuz atılmış, şehir merkezinden toplanan yaklaşık 700 kamyon kar, fuar alanı ve Osmangazi mahallesinde oluşturulan döküm sahalarına nakledilerek şehir dışına çıkartılmıştır.” ifadesini kullandı.

Başkan İça, kar temizleme çalışmalarında yağışın başladığı günden bu yana iş makineleri ile kamyonlarını tahsis eden özel şirketlere Kütahya halkı adına teşekkür etti. İça ayrıca, mecbur kalmadıkça özel araçları ile trafiğe çıkmayan, çıktığı zaman da zincir kullanan şoförler ile sayaçlarının donmaması için önlem alan vatandaşlara toplumsal duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti.

Diğer yandan, çatılarda oluşan buz sarkıtlarının tehlike arzetmesi nedeniyle itfaiye ekipleri buz kırma çalışması yapıyor. Şehir merkezinde ve şehirler arası yollarda çok sayıda maddi hasarlı ve yaralamalı trafik kazaları meydana geldi. Kar yağışının yoğunlaştığı ilk günlerde 300 köy yolunun kapandığı Kütahya’da, şu anda 70 köy yolu kapalı bulunuyor. Karayolları 145. Şube Şefliği ekipleri ile Köylere Hizmet Götürme Müdürlüğü tarafından yollardaki tuzlama ve yol açma çalışmaları aralıksız sürdürülüyor.