78’lilerden Evren’e karşı eylem!

78'liler Muğla Girişimi, Muğla Sınırsızlık Meydanı'nda bir basın açıklaması yaparak, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in açıklamalarını kınadı.

Sadece Türkiye’de darbecilerin yargılanmamasının, 12 Eylül Anayasası’nın değiştirilememesinin ve geçici maddelerin kaldırılmamış olmasının bile düşündürücü olduğunun belirtildiği açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Türkiye’de 20. yüzyılda ortaçağ karanlığını yaşatan, binlerce insanın ve bir ülkenin geleceğinin kararmasına neden olan 12 Eylül darbesi, aradan geçen 25 yılsonunda düzenlenen bir televizyon programıyla tek taraflı olarak aklanmaya çalışılmıştır. 12 Eylül askeri darbesinin en fazla zarar verdiği kurumların başında üniversiteler gelmektedir. Çıkartılan yasalarla üniversitelerin içi boşaltılmış, binlerce öğrenci okullardan uzaklaştırılırken, binlerce aydın öğretim üyesi kürsülerini kaybetmiştir. Böyle bir darbenin bir üniversitede hele hele Muğla gibi demokratik ve aydınlık konusunda örnek olan bir kentin üniversitesinde yapılan programla tek taraflı olarak aklanmaya çalışılması akıl almaz bir yanlıştır. Programın yapımcısı Abbas Güçlü’nün rolü de unutulmamalı. 12 Eylül’de ana babaları mağdur olmuş insanların çocuklarının figüran olarak kullanılmaması da unutulmamalı.

12 Eylül sürecinde yapılanların tek sorumlusunun kendisi olmadığını, kuvvet komutanlarından, sıkıyönetim komutanlarına, yargıçlara, savcılara, cezaevlerindeki görevli askerlere ve gardiyanlara, karakollardaki polislere kadar ortakları olduğunu itiraf etmiştir. 12 Eylül darbesinin mimarı ve baş uygulayıcısı Evren, Muğla’nın demokratik yapısıyla, halkıyla, üniversitesiyle özdeşleşemez, yapısıyla uyuşamaz. Televizyon programının protestolarını önlemek için yayınlanacağı günden bir gün önce duyurulmaya başlanması, öğrencilerin ve demokrat Muğla halkının tepkisini ve protestosunu önleyememiştir.”

Salona önceden rektörlükçe belirlenen öğrencilerin alındığının ileri sürüldüğü açıklamada; “Aklanmak için bir zemin oluşturulmaya çalışılmış, üniversite yönetiminin provokasyonuna rağmen, darbe karşıtı öğrenciler ‘Darbeciler üniversitede, öğrenciler dışarıda’ sloganlarıyla tepkileri dile getirmişlerdir.” denildi.

‘Darbeciler yargılansın, halka hesap versin’ sloganlarının atıldığı basın açıklaması olaysız bir şekilde sona erdi.