8 kişiyi öldürüp kaçan Ömer Taşçı her yerde aranıyor!

8 yakınını av tüfeğiyle öldürdükten sonra kaçan Ömer Taşçı, jandarma ekipleri tarafından her yerde aranıyor.

Afyonkarahisar’ın Şuhut İlçesi’n bağlı Karacaören Beldesi’nde, aralarında miras anlaşmazlığı nedeniyle 8 yakınını av tüfeğiyle öldürdükten sonra kaçan Ömer Taşçı, jandarma ekipleri tarafından her yerde aranıyor. İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Memduh Akoğul’un yönettiği sivil ve üniformalı çok sayıda jandarma, bölgeyi didik didik ederken, katilin intihar etme olasılığını da değerlendiriyor. Bursa Adli Tıp Kurumu’na bir kamyon kasasında gönderilen 8 kişinin cenazelerine yapılan otopsiler ise henüz tamamlanmadı.
Karacaören Beldesi’nde oturan 49 yaşındaki Ömer Taşçı, dün saat 13.30 sıralarında miras paylaşımı nedeniyle bir süredir görüşmediği erkek kardeşi Ahmet Taşçı (45), eşi Hesna Taşçı (42), yeğenleri Handan Taşçı (19) ve Mahmut Taşçı (8) ile yengesi Hesna’nın annesi Ayşe Ertan, ağabeyi Kemal Ertan (45), eşi Hatice Ertan (38) ile kızı Ayşegül’ü (12) av tüfeğiyle vurarak öldürmüştü.

ÖNCE ÇAY SONRA PUSU
Belde halkının, ‘sinirli bir kişiliği olmasına rağmen genellikle sakin, az konuşup çok düşünen biri’ diye tanımladığı, alkol kullanmayan ve her cuma namaza giden katil zanlısı Ömer Taşçı, her sabah adet edindiği şekilde, olay günü de saat 06.00 sıralarında yine beldenin kahvesine gitti. Saat 09.00 sıralarında kahveye gelen dayısının oğlu ve komşu Karacaören Beldesi’nin Belediye Başkanı AKP’li Kemal Şakar ve komşularıyla bir süre sohbet eden Taşçı, karşılıklı çay içti. Başkan Şakar, Taşçı için “Olaydan 2- 3 saat önce köy kahvesinde karşılıklı çay içtik. Böyle birşey yapacak insanın ruh hali az çok belli olur, emareler gösterir. Kesinlikle böyle bir emare göstermedi” dedi. O sırada bir düğüne katılmak için Şakar ve beraberindekiler masadan kalktı. Geride kalan Ömer Taşçı, bir süre daha oturduktan sonra kahveden ayrıldı. Av tüfeğini alıp Ertan Ailesi’nin çalıştığı vişne bahçesini görebileceği bir noktaya gidip pusuya yatan Taşçı, burada peşpeşe sigara içerek bekledi. Ömer Taşçı, işlerini bitirip traktörlerine binen aile beldeye dönerken önlerini kesti. Traktörü kullanan Kemal Ertan, el frenini çekip aracı stop ettirdi. Ertan ile giriştiği kısa süren bir tartışmanın ardından tüfeğini ateşleyen Ömer Taşçı, önce onu vurdu. Ardından Ertan’ın annesi, eşi ve kızını öldüren Taşçı, 500 metre ilerideki kardeşi Ahmet Taşçı’nın üzüm bağına yöneldi.

İLK KURŞUN YENGEYE
Burada ilk kurşunu yengesi Hesna’ya sıkan Ömer Taşçı, ardından da annnesinin yanıbaşında üzüm toplayan yeğeni Handan’ı öldürdü. Anne- kız, arkalarından gelen Taşçı’yı görmedikleri için kaçamadı. Eşi ve kızının öldürülüp asmaların arkasına düştüğünü gören Ahmet Taşçı, “Ağabey yapma” diye bağırdı. Ahmet Taşçı, ağabeyinin üzerine doğru geldiğini görünce kaçmaya başladı. Kardeşini kovalarken sırtına ateş eden Ömer Taşçı, yere yıkılınca yanına gelip bir kez de koltuk altına ateş etti. Bu sırada dayıları Mustafa Bülcü ile bağın uzak bir köşesindeki taşları temizleyen ilköğretim okulu 8’inci sınıf öğrencisi Süleyman Taşçı ve küçük kardeşi Mahmut Taşçı neler olduğunu anlamak için olay yerine koşmaya başladı. Dayı Bülücü, katilin elinde tüfekle kendilerine doğru geldiğini görünce, “Ömer geliyor” diye bağırdı. Dayı ve yeğenleri katilden kaçmak için koşmaya başladı. Olaydan sonra jandarmaya şok içinde ifade veren Süleyman Taşçı, o anı şöyle anlattı:
“Kardeşim Mahmut’u da kaçırmaya çalıştım. Ama o küçük olduğu için arkada kaldı. Bahçelerin arasındaki otların tümseklerin arkasına saklandım. Ortalık sessizleşince, bahçemize uzaktan baktım. Kimseyi göremedim. Annemler beldeye döndü sandım. Sonra komşular koşarak geldi, beni beldeye götürdüler.”

KURBANIYLA OKEY OYNAMIŞ
İfadelerine başvurulan belde halkı, Ömer Taşçı’nın olaydan bir gün önce kurbanlarından Kemal Taşçı ile karşılıklı oturup 3 el okey oynadığını söyledi. Son derece sakin olduğunu gözledikleri Taşçı’nın normal göründüğünü kaydeden vatandaşlar, son zamanlarda kahveye sabah çok erken gelmesini ise ‘cinayet planını yaparken kurbanlarının bahçelerine gidiş gelişini kontrol etmeye çalışmak’ olarak yorumladı.

BAŞKANDAN ‘TESLİM OL’ ÇAĞRISI
Karacaören Belediye Başkanı Kemal Şakar, dünden beri beldede büyük bir huzursuzluğun hakim olduğunu belirterek, olaydan sonra firar eden dayısının oğlu Ömer Taşçı’ya ‘Teslim ol’ çağrısı yaptı. Şakar, “Devletin tüm güçleri burada çalışmalarını sürdürüyor. Kaçmanın bir anlamı yok. Eninde sonunda yakalanacak. Teslim olup bu acı duruma son versin” dedi.

OPERASYONU KOMUTAN YÖNETİYOR
Afyonkarahisar İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Memduh Akoğul’un yönettiği çevre ilçelerden gelen sivil ve resmi giysili jandarmalarla da takviye edilen kalabalık bir grup, beldenin civarında geniş çaplı araştırma yürütüyor. Her çalının dibini, her taşın arkasını arayan ekipler, Ömer Taşçı’nın intihar etmiş olması ihtimalini de gözönünde bulunduruyor. Beldeyi çevre ilçelere bağlayan yollarda yapılan kimlik kontrolü de sürdürülüyor. Bu arada beldeye en yakın şehir olan Isparta’da da İl Emniyet Müdürü Ahmet Kemal Seyhan’ın talimatıyla, katil zanlısı Ömer Taşçı’nın eşkali polis telsizlerinden sık sık anons ediliyor.

GERİDE İKİ ÇOCUK KALDI
Ömer Taşçı’nın öldürdüğü Kemal ve Hatice Ertan çiftinin, 19 yaşındaki oğulları Uğur Ertan, İzmir’de bir yakının yanında çalıştığı için katliamdan kurtuldu. Hesna ve Ahmet Taşçı’nın ailesinden geriye ise sadece amcasının elinden kurtulmayı başaran Süleyman Taşçı kaldı.
Karadeniz Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü 4’üncü sınıf öğrencisi olan ve bağbozumunda ailesine yardıma gelen 19 yaşındaki Handan Taşçı, bugün saat 14.30’da okuluna dönmek için otobüse binecekti. Bu yıl ilköğretim okulundan mezun olan kuzeni 12 yaşındaki Ayşegül Ertan ise yine bugün babası Kemal Ertan ile birlikte komşu Çay İlçesi’ne giderek liseye kayıt yaptıracaktı.
Olaydan bu yana sinir krizleri geçiren kurbanların yakınlarına tıbbi destek verilmesi için 2 sağlık ekibi görevlendirildi ve kapılarının önünde ambulans bekletiliyor. Olay yerinde yapılan ilk otopsiden sonra kamyon kasasında Bursa Adli Tıp Kurumu’na gönderilen kurbanların detaylı otopsilerinin ancak bu akşam saatlerinde biteceği açıklandı.
Çiftçilik yapan ve maddi sorunu olmayan Ömer Taşçı, 1’i erkek 5 çocuk babası. Çocuklarının hepsi evli. Oğlu Satılmış Taşçı, oto tamirciliği yapıyor.