8 saatten fazla araç kullanmayın

Son günlerde Türkiye genelinde yaşanan ölümlü trafik kazalarının ardından gözler yine araç sürücülerine çevrildi. Uzmanlar, araç sürme yeteneğini etkileyen en önemli faktörün sürüş zamanı olduğunu dile getirdi.

Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırılması Anabilimdalı Başkanı Doç. Dr. Can Balas, şoförlere seslenerek, “Araç kullanma ciddi dikkat ve refleks gerektiren bir yetenek. 8 saatten fazla araç kullanmak dikkat ve refleks bozukluğuna neden oluyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye genelinde son günlerde yaşanan trafik kazaları bir çok aileyi yasa boğdu. Geçen hafta Erzurum’un Aşkale ilçesinden Bayburt’a gitmekte olan İbrahim Bayram yönetimindeki 69 M 0294 plakalı minibüs ile karşı yönden gelen 25 DU 941 plakalı otomobil çarpıştı. Çarpışmanın ardından otomobil yol kenarındaki 80 metrelik uçuruma yuvarlandı. Hatalı sollama sonucu meydana geldiği belirtilen kazada otomobilde bulunanlardan Yemen Çıray (66), Cengiz Aksakal (46), İlyas Gürcü ile otomobil sürücüsü Canip Çoban (46), olay yerinde hayatını kaybetti. Yaralanan minibüs sürücüsü İbrahim Bayram ile Muammer Şimşek ise Aziziye Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Söz konusu kazadan bir gün sonra da Erzincan-Sivas E-80 karayolunun 45. kilometresinde yağış nedeniyle kayganlaşan yolda kontrolden çıktığı bildirilen yolcu otobüsünün 40 mettre yükseklikteki şarampole yuvarlanması sonucu 8 kişi öldü 49 kişi de yaralandı. Geride bir çok gözü yaşlı insan bırakan kazaların önlenmesi için dikkatli araç kullanılması tavsiye ediliyor. Doç. Dr. Can Balas, uykusuzluğun tıpkı alkol ve uyuşturucu almak gibi sürücülük performansını olumsuz etkileyen bir faktör olduğunu belirtti. Uykusuzluğa bağlı kazalardaki ana risk gruplarının, uyku bozukluğu olan kişiler, ağır vasıta sürücüleri, gece araç sürenler, vardiya sistemiyle çalışanlar, dinlenmeden uzun süre araç kullananlar, uyku getiren ilaçları kullananlar ve alkollü araç kullananlar olduğunu ifade eden Doç. Dr. Balas, “Yaptığımız bir araştırmada, ağır vasıta sürücüleri en önemli kaza nedenleri olarak, alkollü araç kullanmayı (yüzde 23), hatalı sollama (yüzde 22), yorgun ve uykusuz araç kullanmak (yüzde 17), yeterli sürücülük deneyimi olmamak (yüzde 16) ve trafiğin akışına göre hızı ayarlayamamak gibi sürücü hatalarını belirtilmiştir.” dedi.

Trafikte yorgunluk ve uykusuzluğun belirtileri olarak esneme, başı dik tutmakta güçlüğü, gözlerin karıncalanması, gözleri bir noktaya odaklamada güçlük çekilmesi, ensede gerginlik, sırt ağrıları ve trafik işaretlerinin algılanamaması gibi durumlar olduğunu sıralayan Balas, “Uykusuzluk sürücülerin tıpkı alkol ve uyuşturucu almaları gibi refleks, dikkat, algılama, kavrama, düşünme ve koordinasyon gibi zihinsel ve psikomotor becerilerini büyük ölçüde azaltıyor. Genel dikkat seviyeleri ile tepki zamanları azalan sürücüler, bir tehlike anında duramamakta ve kazaya neden olmaktadırlar. Özellikle kamyon sürücülerinin yorgunluğa ve uykusuzluğa bağlı kazalara daha yatkın oldukları belirlenmiştir.” ifadelerini kullandı. Uykunun sürüş performansını etkilemeye başlaması durumunda kahve, çay veya kola gibi kafein içeren uyarıcıların geçici etkisinin olduğunu kaydeden Can Balas, camın açılması, radyo dinlenmesi, araçtan inip kısa bir yürüyüş yapılması gibi geçici önlemlere başvurmak yerine yapılacak en doğru işin 15- 20 dakikalık kısa bir uyku molası vermek olduğunu aktardı.