82. Oscar ödüllerine dakikalar kaldı!

Merakla beklenen 82. Oscar ödülleri bu gece sahiplerini buluyor.

En İyi Film dalında bu sene sürpriz bir şekilde 10 aday yarışıyor. Otoritelerin favrosiri ise tüm zamanların gişe rekortmeni Avatar.

Sinemaseverlerin merakla beklediği 82. Oscar ödülleri adayları geçtiğimiz ay düzenlenen bir basın toplantısıyla Anne Hathaway ve Akademi Başkanı Tom Sherak tarafından açıklanmıştı. Uzun yıllardır 5 filmin yarıştığı En İyi Film dalında bu sene sürpriz bir şekilde 10 aday yarışıyor.

‘Avatar’, En İyi Film, ‘En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Orijinal Müzik, Ses Tasarım, Ses Miksaj, Görsel Efektler ve Sanat Yönetimi dallarında aday olarak 9 dalda aday.

‘Avatar’ın Oscar’daki en önemli rakibi ‘The Hurt Locker’ ise En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Görüntü Yönetimi, En İyi Kurgu, En İyi Müzik, Ses Tasarımı ve Ses Miksaj dallarında aday oldu.

İşte bu senenin adayları:

En İyi film

The Hurt Locker/Ölümcül Tuzak
Avatar
An Education
District 9/ Yasak Bölge 9
The Blind Side
Inglourious Basterds/ Soysuzlar Çetesi
A Serious Man
Up/ Yukarı Bak
Up in the Air/ Aklı Havada
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire

En İyi Yönetmen

James Cameron (Avatar)
Kathryn Bigelow (The Hurt Locker)
Quentin Tarantino (Inglourious Basterds)
Lee Daniels (Preciosus)
Jason Bateman (Up in the Air)

En İyi Erkek Oyuncu

Jeff Bridges (Crazy Heart)
George Clooney (Up in the Air)
Colin Firth (A Single Man)
Morgan Freeman (Invictus)
Jeremy Renner (The Hurt Locker)

Jeff Bridges ‘Crazy Heart’ ile en güçlü adaylar arasında.

En İyi Kadın Oyuncu

Sandra Bullock (The Blind Side)
Helen Mirren (The Last Station)
Carey Mulligan (An Education)
Gabourey Sidibe (Precious)
Meryl Streep (Julia & Julia)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Matt Damon (Invitus)
Woody Harrelson (The Messenger)
Christopher Plummer (The Last Station)
Stanley Tucci (The Lovely Bones)
Christoph Waltz (Inglourious Basterds)

Christopher Waltz, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında en güçlü aday olarak gösteriliyor.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Penelope Cruz (Nine)
Vera Farmiga (Up in the Air)
Maggie Gyllenhaal (Crazy Heart)
Anna Kendrick (Up in the Air)
Mo’Nique (Precious)

En İyi Animasyon

Coraline (Henry Selick)
Fantastic Mr. Fox (Wes Anderson)
The Princess and the Fog (John Musker and Ron Clements)
The Secret of Kelles (Tomm Moore)
Up (Pete Docter)

‘The Hurt Locker’ orijinal senaryo dalında da aday.

En İyi Orijinal Senaryo

The Hurt Locker (Mark Boal)
Inglourious Basterds (Quentin Tarantino)
The Messenger (Alessandro Camon ve Oren Moverman)
A Serious Man (Joel Coen ve Ethan Coen)
Up (Bob Petersan, Pete Docter)

En İyi Uyarlama Senaryo

District 9 (Neil Blomkamp and Teri Tatchell)
An Education (Nick Hornby)
In the Loop (Jesse Armstrong, Simon Blackwell)
Precious (Geoffrey Flechter)
Up in the Air (Jason Reitman, Sheldon Turner)

En İyi Yabancı Film

Ajami (İsrail)
El Secreto de sus Ojos (Arjantin)
The Milk of Sorrow (Peru)
Un Prophete (Fransa)
The White Ribbon (Almanya)
The White Ribbon

En İyi Görüntü Yönetmeni

Avatar
Harry Potter and the Half-Blood Prince
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
The White Ribbon

En İyi Sanat Yönetmeni

Avatar
The Imaginarium Of Doctor Parnasus
Nine
Sherlock Holmes
The Young Victoria

En İyi Kostüm

Bright Star
Coco Before Chanel
The Imaginarium Of Doctor Parnasus
Nine
The Young Victoria

En İyi Belgesel (Uzun)

Burma VJ (Anders Østergaard)
The Cove (Louie Psihoyos)
Food Inc. (Robert Kenner and Elise Pearlstein)
The Most Dangerous Man in America: Danniel Ellsberg and the Pentagon Papers (Judith Ehrlich and Rick Goldsmith)
Which Way Home (Rebecca Cammisa)

En İyi Belgesel (Kısa)

China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province (Jon Alpert ve Matthew O’Neill)
The Last Campaign of Governor Booth Gardner (Daniel Junge ve Henry Ansbacher)
The Last Truck: Closing of a GM Plant (Steven Bognar ve Julia Reichert)
Music by Prudence (Roger Ross Williams ve Elinor Burkett)
Rabbit à la Berlin (Bartek Konopka ve Anna Wydra)

En İyi Kurgu

Avatar
District 9
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire

En İyi Makyaj

Il Divo
Star Trek
The Young Victoria

En İyi Müzik

Avatar
Fantastic Mr. Fox
The Hurt Locker
Sherlock Holmes
Up

En İyi Şarkı

Almost There – Randy Newman (The Princess and the Frog)
Down in New Orleans – Randy Newman (The Princess and the Frog)
Loin de Paname – Reinhardt Wagner, Frank Thomas (Paris 36)
Take It All – Maury Yeston (Nine)
The Weary Kind – Ryan Bingham ve Bone Burnett (Crazy Heart)

En İyi Ses

Avatar
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
Star Trek
Up

En İyi Görsel Efekt

Avatar
District 9
Star Trek

En İyi Kısa Animasyon

French Roast (Fabrice O. Joubert)
Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty (Nicky Phelan ve Darragh O’Connell)
The Lady and the Reaper (Javier Recio Gracia)
Logorama (Nicolas Schmerkin)
A Matter of Loaf and Death (Nick Park)