9 bin işadamı TUSKON çatısı altında toplandı

Türkiye’nin en yaygın işadamı konfederasyonu TUSKON ilk genel kurulunu İstanbul’da yaptı.

Polat Renaissance Otel’de gerçekleştirilen genel kurula siyasiler ve işadamları büyük ilgi gösterdi. Yaklaşık bin 200 kişinin katıldığı toplantıda Meclis Başkanı Bülent Arınç, parti liderleri Mehmet Ağar (DYP), Erkan Mumcu (Anavatan), Muhsin Yazıcıoğlu (BBP), bakanlar Hüseyin Çelik, Murat Başesgioğlu ve Faruk Özak yer aldı. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı, MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, Rusya Federasyonu Büyükelçisi Petr Stegny ile yabancı diplomatlar ve bürokrasi dünyasından pek çok isim de toplantıda hazır bulundu. Meclis Başkanı Arınç, “Burada bir araya gelen insanların bütün dünyada kültür ve ekonomik ilerleme atağı başlattığına şahit oluyoruz.” derken, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 120 derneğin konfederasyon çatısı altında toplanmasını gökkuşağına benzetti. Çelik’in, “Çok önemli hizmetler yapacağınıza inanıyorum. Benim işadamım Sibirya’da okul açıyorsa onu alnından öpmek lazım.” sözleri büyük alkış aldı.

Açılış konuşmasını yapan Rızanur Meral, TUSKON’un iş dünyasına öncü ve girişimci bir rol üstleneceğini söyledi. Meral amaçlarını şöyle sıraladı: “Tüccar ve sanayiciyi küresel birer oyuncu haline getirmek, küçük, orta ve büyük ölçekli tesisleri dünya standartlarında işletmelere dönüştürmek, ekonominin altyapısını destekleyerek işadamlarının sorunlarına bilimsel, akılcı ve güncel yöntemlerle çözümler üretmek.” TUSKON’un özelde üyelerine genelde ise ülkenin iş ortamına katkı sağlamak için kurulduğuna işaret eden Meral, AB’yi anlamak, kararları işadamlarına aktarmak ve müzakere sürecine katkıda bulunabilmek amacıyla Brüksel’de bir temsilcilik açtıklarını da bildirdi.

TBMM Başkanı Arınç da yeni kurulan TUSKON’un ülke ekonomisine çok büyük katkılar yapacağına inandığını belirterek, “Burada bir araya gelen insanların bütün dünyada kültür ve ekonomik ilerleme atağı başlattığına şahit oluyoruz.” diye konuştu. Anadolu’nun birçok yerinden gelmiş işadamı ve sanayicilerle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Arınç, Türkiye ekonomisinin hızla büyüdüğünü belirterek, “Geçtiğimiz günlerde dünya dolar milyarderleri arasında Türkiye’den birçok isim vardı, bu gelişmelerin şimdi ekonomi katmanlarından en üst düzeylerden alt tabakalara inmesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu. Bu arada Çanakkale Deniz Zaferi’nin 91. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü ile İstiklal Marşı konulu etkinliklerde büyük bir heyecana tanık olduğunu, İstiklal Marşı’nı okurken bir öğrencinin gözyaşlarına boğulmasının herkesi çok duygulandırdığını, mutlu ettiğini dile getiren Arınç’ın bu sırada sesi titrerken, salondan alkış sesleri yükseldi. Bunların Türkiye’yi ayakta tutan ortak değerler, ortak bir güç olduğunu vurgulayan Arınç, bu değer ve güçle zorlukların aşıldığını kaydetti.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise binlerce işadamının bir araya gelerek oluşturdukları TUSKON’u, küçük çayların derelere, derelerin ırmaklara, ırmakların denizlere, denizlerin de okyanuslara dönüşmesine benzetti. TUSKON çatısı altında 120 derneğin rengarenk bir gökkuşağı oluşturduğunu anlatan Çelik, “Bu gökkuşağının çok önemli hizmetler yapacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu. Türk işadamlarının yurtdışında yatırımlar yapmasından büyük gurur duyduğunu vurgulayan Milli Eğitim Bakanı’nın, “Benim işadamım gidip Arnavutluk’ta yatırım yapıyorsa, Sibirya’da okul açıyorsa onu alnından öpmek lazım.” şeklindeki sözleri salondakilerden büyük alkış aldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Başesgioğlu TUSKON’un işsizliğin önlenmesi ve ekonominin gelişimine önemli katkılar yapacağını inandığını belirtirken, DYP lideri Ağar Türkiye’nin bütün coğrafi bölgelerini kapsayacak şekilde kurulan TUSKON’un ülke siyasetine de örnek olmasını diledi. BBP lideri Yazıcıoğlu da TUSKON’un, Türkiye için çok önemli bir sivil toplum kuruluşu olacağını söyledi. TİM Başkanı Oğuz Satıcı ise “Bu oluşum dünden bugüne ortaya çıkmış değil. Büyük bir özverinin ürünü. Bu oluşumu ilk günden beri canı gönülden destekliyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik: Bizi biz yapan değerlerimizle bu ülke toprağına bir ayağımızı basacak ama daireyi de genişleteceğiz. Sibirya’da, Arnavutluk’ta okul inşa eden, yatırım yapan işadamlarını alnından öpüyorum.

Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu: TUSKON’un işsizliğin önlenmesi ve ekonominin gelişimine önemli katkılar yapacağına inanıyorum. Ekonomik kalkınma bundan sonra özel sektör eliyle gerçekleştirilecek.

Bayındırlık Bakanı Faruk Nafiz Özak: Sanayiciler ve işadamlarının birlikteliğini çok önemsiyoruz. Türk işadamlarının, sanayicilerinin küresel aktör olabilmeleri için bu birliktelikler büyük önem taşıyor.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar: Artık ithalata dayalı büyümeyle ekonomi sürdürülemez. Bu enerji ve istihdam maliyetleriyle rekabet edebilmek mümkün değil. Türkiye artık KOBİ kaynaklı üretim modeline geçmeli.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu: TUSKON, Türkiye için çok önemli bir sivil toplum kuruluşu olacak. Türkiye’nin küresel dünyada varlığını sürdürebilmesi için milli işadamı ve sanayicilere ihtiyacı var.

CHP Milletvekili Şükrü Elekdağ: Toplantının bu kadar geniş katılımlı olması TUSKON’a ne kadar değer verildiği ve ne kadar güçlü bir konfederasyon olduğunu gösteriyor. Ekonomide kırılganlık arttı; cari açık GSMH’nin yüzde 6’sına ulaşırken, sıcak para girişi 67 milyar doları buldu. Türkiye’nin bu kısır döngüden kurtulması lazım.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral: Siyasetle ilişkimiz ekonomi dışına taşmayacak

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Atatürk’ün çizdiği yoldan ilerleyerek, Türkiye iş dünyasının gelişimine ve geliştirilmesine yönelik öncü ve girişimci bir rol üstlenmeyi hedefliyoruz. Tüm partileri ve görüşleri demokrasinin çeşitliliği içinde değerlendiriyor, siyaset ve iş dünyasındaki her kesimle uyumlu ve yapıcı diyalog içinde olacağımızı duyurmak istiyorum. Herkesin kendi işini yapması gerektiğinin bilincindeyiz. Bu nedenle siyasetle ilişkilerimiz ekonomi penceresi dışına taşmayacaktır. Siyasi istikrardan yanayız. Kavgasız, suni gündemlerle boğulmayan, gerçek sorunlara odaklanan bir Türkiye arzuluyoruz.

TUSKON Yönetim Kurulu

Rızanur Meral, Fuat Özbekli, İsmail Hakkı Kısacık, Nurettin Eroğlu, Süleyman Çetinsaya, Cahit Durmaz, Doğan Kaynak, Aydın Ateş, Şükrü Boydak, Ramazan Davulcuoğlu, Ahmet Küçükbay, Murat Takmaklı, Haluk Urvasızoğlu, Veysel Dikici, Osman Reis, Ekrem Kayıkçıoğlu, Cahit Erbalcı, Cahit Nakiboğlu, Necat Nasıroğlu, Öner Boysan, Gazi Özcan. Denetleme Kurulu: Mehmet Demir, Hilmi Ünal, Selahattin Karagözlü. Disiplin Kurulu: Yaşar Küçükçalık, Necmettin İşcan, Yağmur Akkülah.