9. Kalkınma Planı Dönemi’nde dalgalı kura devam

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, 9. Kalkınma Planı Döneminde, dalgalı kurun devam etmesi önerisinin hazırlanan taslaklarda yer aldığını söyledi.

2007 yılında başlatılması beklenen 9. Kalkınma Planı’nda dalgalı kur sistemine devam edilmesi önerisinin bulunup bulunmadığının sorulması üzerine Şener, şimdiye kadar uygulanan 8 planın 5 yıllık dönemleri kapsadığını fakat, hazırlanmakta olan bu 9. planının 7 yıllık bir dönemi kapsadığını vurguladı.

Özel İhtisas Komisyonu bünyesinde plan ile ilgili çalışmaların tamamlandığını ve en son taslağın Devlet Planlama Teşkilatı’na verildiğini dile getiren Şener, ”Plan taslağı Pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek ve strateji müzakere edilecek” diye konuştu. Şener, taslağın Bakanlar Kurulu’nun ardından Mayıs ayının başında Meclis’e gönderileceğini, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda değerlendirilecek taslağın daha sonra Genel Kurul’da ele alınacağını vurgulayarak, “Yani TBMM aşaması tamamlanmadan bir plan ortaya çıktı denilemez. Bu sürecin her safhasında plana yeni şeyler eklenebilir, mevcut bazı durumlar değişebilir, bazı noktalar çıkarılabilir” dedi.

Şener, dalgalı kur içeriği ile ilgili olarak, “Taslak metni olarak değerlendirildiğinde, evet 9. Kalkınma Planı döneminde dalgalı kurun devam etmesi gerektiği önerilmektedir. Ancak süreç devam ediyor” demekle yetindi.

CARİ AÇIK DEĞERLENDİRMESİ

Cari açıkla ilgili bir başka soru üzerine ise Şener, Türkiye’de cari açığın önceki dönemlere göre yüksek olduğunu belirterek, ”Ancak bu cari açığın finansman tablosuna baktığımızda Türkiye’ye önemli bir sermaye girişi olduğunu görüyoruz. 2005’de 22.8 milyar dolar cari açık var. Ancak Türkiye’ye giren sermaye miktarı 44.4 milyar dolar oldu. Üstelik bunun yüzde 57’si de ya doğrudan yatırım, ya da uzun vadeli sermaye girişidir. Demek ki doğrudan yatırım ve uzun vadeli sermaye girişi olarak Türkiye’ye gelen para miktarı, 2005 itibariyle 25 milyar doların üzerindedir. Cari açığın 22.8 milyar dolar olduğu bir yıldaki finansman tablosunun değerlendirmesi bu” dedi.

Konu çerçevesinde cari açık konusunu değerlendiren Şener, Türkiye’deki sorunun döviz kıtlığı değil döviz bolluğu olduğunu vurgulayarak, 2006 yılının ilk 2 ayında Türkiye’ye gelen sermayenin yüzde 75’inin ya doğrudan yatırım olarak geldiğini ya da uzun vadeli para olarak giriş yaptığını dile getirdi. 1980 ve 2000 yılları arasında Türkiye’ye giren doğrudan yabancı yatırım miktarının 10 milyar dolar civarında olduğunu belirten Şener, “Bununla şunu ifade etmek istiyorum, daha önce 20 yılda Türkiye’ye giren yatırım artık bir yılda Türkiye’ye giriyor. Bu değişim, bu değişime bağlı yeni denge noktasını dikkate almak ve ekonomiyi buna göre yorumlamak gerekir diye düşünüyorum” dedi.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI

Bu arada, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Merkez Bankası ataması ile hükümete türbanla ilgili mesaj verdiği iddialarını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Şener, ”Olaylar basının da, siyasetin de yakından takip ettiği şekilde gelişiyor. Dolayısı ile ortaya çıkan durumun sonucu herkes kendince yorumlayabilir. Ama bu yorum ortamına ben yeni bir yorum katmak istemiyorum” diye cevap verdi.