9 kişinin öldüğü hastanenin ruhsatı yok

Bursa'da 9 kişinin öldüğü hastane yangınının davası başladı.

Bursa’da geçen yıl 9 kişinin öldüğü Şevket Yılmaz Devlet Hastanesindeki yangınla ilgili davanın görülmesine başlandı. “Yangın sonucu birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek”ten 15’er yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan sanıklar dönemin Hastane Başhekimi Osman Naci Çelik, Hastane Müdürü Salim Özdağ, Müdür yardımcıları Mehmet Genç ve Yakup Güler, elektrik ve elektronik mühendisi Süleyman Karapınar ile yangının çıktığı iddia edilen Bursa Tıbbi Görüntüleme ve Tanı Merkezi (BURTOM)’nin sahibi Erol Kılıç ilk kez çıktıkları hakim karşısında suçlamaları kabul etmedi. Ölenlerin yakınları sorumluların cezalandırılmasını isterken ölenlerden Bahriye Kurtoğlu’nun oğlu İsmail Kurtoğlu, “Kimse suçlamayı kabul etmiyor. Sanki hastane yangını uzaylılar çıkarmış gibi konuşuyorlar” dedi.

BAŞHEKİM: HASTANENİN HALA RUHSATI YOK

26 Mayıs tarihinde çıkan yangın sırasında başhekim olarak görev yapan Osman Naci Çelik ifadesinde, “Raporlara göre yangın BURTOM’dan çıkmıştır. Yangın dışarıdan hizmet aldığımız özel bir firmanın odasında çıkıyor ve 5. kata ulaşıyor. Bunun nedeni elektrik ve oksijen şaftının aynı yerden geçmesi. Bütün bunlar teknik konular. Ben hastane başhekimiyim. Hastanenin elektrik ve tesisat gibi teknik bilgi içeren konularından anlamam. Hastanede bu işleri takip eden kadrolar vardır. Hastane 2002’de geçici ruhsatı bile olmadan hizmete açılmıştır. Halen de hastanenin bina kullanım ruhsatı yoktur” diyerek suçlamaları kabul etmedi.

“OLAYDA KUSURUMUZ YOK”

Dokuz kişinin öldüğü hastanedeki yangının çıktığı iddia edilen BURTOM’un sahibi Dr. Erol Kılıç, “Yangın bizim tesisimizden kaynaklanmamaktadır. Radyoloji merkezindeki görüntüleme bölümü, yangının çıktığı 02.00’de kapalıydı ve cihazlarda çalışmıyordu. Yani zaten elektrik kullanmıyorduk. Bütün bunları dikkate aldığımızda bu olayda bizim kusur ve sorumluluğumuz yoktur” diye konuştu.

“Yangının, binanın inşaat aşamasından kaynaklanan eksiklikler nedeniyle çıktığı düşüncesindeyim” diyen Hastane Müdürü Salim Özdağ da, “Bunlardan biri ve en önemlisi de elektrik ve oksijen tesisatının aynı şafttan geçirilmesidir. Bu yüzden de yangın üst katlara sirayet etmiştir. Alarm sisteminin çalışmadığı yönündeki iddialar doğru değildir. Hastane 2002’de hizmete girdi. 2003’te geçici, 2004’te kesin kabulü yapıldı. Burada bana yöneltilen suçla ilgili bir eksiklik bulunmamıştır. Yangından kısa süre önce Sağlık Bakanlığı Sivil Savunma Sekreterliğince hastanede denetim yapıldı. Denetim sırasında da böyle bir eksiklik tespit edilmedi. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

Hastanede yangının çıktığı dönemde trafo sorumlusu olarak görev yapan elektrik ve elektronik mühendisi Süleyman Karapınar da 2004’te çıkan yangın sonrası valilik onayıyla hastanede görevlendirildiğini söyledi.

GEÇİÇİ GÖREVLE BULUNUYORDUM

Asıl görev yerinin Bursa Devlet Hastanesi olduğunu ve trafo yangınından sonra haftada bir gün Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’nde çalışmaya başladığını belirten Karapınar, “Benim asıl görev alanım hastane dışındaki trafo dairesidir. Ben buradaki eksiklikleri tespit edip hastane yönetimine bildirdim. Hastanede hizmet veren BURTOM’a hastane elektriğinden enerji verilemeyeceğini, buna trafonun gücünün yetmeyeceğini bildirdim. Görev alanıma girmemesine rağmen trafo dairesinin bu yükü kaldıramayacağını söyleyip BURTOM’a elektrik verilmemesini rapor etmiştim. Ayrıca diğer eksiklikleri de yetkim olmamasına rağmen önüme getirildiği için bir an önce giderilmesi için imzalamıştım. Bana yöneltilen suçlamaları kabul etmiyorum” şeklinde konuştu.

“KİMSE SUÇU KABUL ETMİYOR, BU NASIL ŞEY?”

Öte yandan duruşmaya katılan ölenlerin yakınları yangının çıkışıyla ilgili bilgilerinin olmadığını sorumlulardan şikayetçi olduklarını belirterek, olayda sorumluluğu bulunanlardan şikayetçi olduklarını söylediler. Ölen Bahriye Kurtoğlu’nun oğlu İsmail Kurtoğlu duruşma çıkışında, sanık ifadelerine tepki gösterdi. Kurtoğlu, “‘Kimse suçu kabul etmiyor, bu nasıl şey? Sanki yangını uzaylılar çıkarmış gibi konuşuyorlar. Ruhsatı olmayan olan bir hastanede nasıl başhekimlik yapıyorlar peki? 2004’te de yangın çıktı orada” diyerek tepkisini dile getirdi. Duruşma, eksik evrakların tamamlanması için 1 Temmuz 2010 tarihine ertelendi.