91. Anzak Günü kutlamalarına 5 bin kişi katıldı

Çanakkale Savaşları'nın 91.yıldönümü nedeniyla Anzak Koyu'nda sabaha karşı dondurucu soğukta gerçekleşen Şafak Ayini'ne yaklaşık 5 bin Anzaklı katıldı.

Anzak Koyu’na gelen ve tören saatini beklemeye başlayan Anzaklar yanlarında getirdikleri uyku tulumu ve battaniyelere sarılarak soğuktan korunmaya çalıştı.

Öte yandan bu yıl getirilen içiki yasağı nedeniyle önceki yıllarda yaşanan bazı kötü olaylar tekrarlanmadı. Anzakların 91 yıl önce Filikalar ile Anzak Koyu’na çıkış saatleri olan 5.30’da başlayan törende ilk olarak Avusturalya ve Türkiye marşları söylendi.

Törende konuşan Avustralya Genel Valisi Michael Jeffery, her 2 ülke askerinin savaşmış olmalarına rağmen bugün dost olduklarını, bu sebeple burada yaşanan kirli savaşın dostluk getirdiğini söyledi.

Yeni Zelanda Temsilciler Meclisi Başkanı Margaret Wilson ise konuşmasında Avusturalya ve Yeni Zelanda’nın savaş sonrası kendi kimliğine kavuşmasının onurunu yaşadıklarını söyledi. Konuşmaların ardından gönlere bayraklar çekildi ve şafak ayinin ardından yapılan askeri seramoni ile törenler sona erdi.

Törene Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen Çanakkale Valisi Hasan Şenses katıldı.