98 ruhu yeniden canlandı

Grup maçlarındaki düşük performansı nedeniyle eleştirilere hedef olan Fransa, İspanya ve Brezilya maçında çıkardığı güzel oyunla eski günlerini hatırlattı.

Fransızlar, turnuva öncesinde takımına şampiyonluk şansı vermeyen Fransızlar, artık kaptan Zidane’ın kupayı Paris’e getireceğine inanıyor.
Fransa, İsviçre ve Güney Kore maçlarındaki kötü oyunu nedeniyle kendi ülkesinde büyük eleştirilere maruz kalmıştı. Fransa’nın turu atlamak için yenmek zorunda olduğu Togo maçı öncesinde Fransızların yüzde 67’si, milli takımlarının ikinci tura çıkacaklarına inanmıyordu. Ancak, Fransa göz doldurmayan bir oyunla zayıf rakibini 2-0 yenmeyi başardı. Otoritelerin çeyrek finalden öte şans tanımadığı Fransa, önce formda ve genç bir ekibe sahip olan İspanya’yı, daha sonranın turnuvanın en büyük sürprizini gerçekleştirerek en büyük favorisi Brezilya’yı elemeyi başardı.

Maçın adamı seçilen Zidane, “Çok iyi bir oyun çıkarmamız gerekiyordu ve bunu başardık. Hak edilmiş bir zafer kazanmak için hep birlikte mücadele ettik. Bu çok güzel bir duygu. Hedefimiz finalde yer almak” diye konuştu. Milli Takım teknik Direktörü Raymond Domenech de,”Sıra dışı bir geceydi. Bazen yaşadığınız tecrübeleri kelimelere dökemezsiniz. Oyuncularımla birlikte çalım attım, şut çektim.” dedi. Domenech, Portekiz maçının kolay olmayacağını da sözlerine ekledi. Maçtaki tek golün sahibi Thierry Henry, sonucun sürpriz olmadığını, maçı hak ederek kazandıklarını vurguladı.

-Paris Meydanı’nında 500 bin kişi-

Fransız taraftarlar, dün gece sabah saatlerine kadar sokaklardaydı. Paris Valiliğinin verdiği rakamlara göre, Paris’in ünlü Champs-Elysee meydanında 500 bin kişi galibiyeti kutladı. Zidane’in doğduğu Marsilya şehrinde ve Ribery’nin memleketi Boulogne-le-Mer’binlerce kişi iki oyuncuya özel tezahüratlarda bulundu. Öte yandan, Fransız TF1 kanalında yayınlanan maçı 21.8 milyon kişinin izlendiği açıklandı. Fransa’daki televizyon izleyicilerinin yüzde 74’ü, Fransa-Brezilya maçını izledi.

-“Sahadaki Brezilyalı Zidane’dı”-

Sürpriz galibiyete Fransız basını da geniş yer ayırdı. Gazetelerde Dünya Kupası’ndan sonra futbolu bırakacağını açıklayan yıldız oyuncu Zinedine Zidane, Galatasaray’ın eski oyuncusu Franck Ribery ve defans oyuncusu William Gallas ön plana çıkarıldı. Fransızların ünlü spor gazetesi l’Equipe, Zidane ve Gallas’ın oyununu ön plana çıkarırken, “Mavilerin teknik oyunu Brezilya’yı domine etti ve küçük düşürdü.” ifadelerini kullandı. Yaşananları “büyüleyici” olarak niteleyen gazete, milli takımın İspanya ve Brezilya maçlarında son yılların en iyi maçlarını çıkarttığını kaydetti.

Le Parisien/Aujourd’hui en France gazetesi « Sahadaki Brezilyalı Zidane’dı » manşetini atarken, 34 yaşındaki yıldız futbolcunun eski formunu hatırlatan bir futbol oynadığını vurguladı. Le Journal du Dimanche, “Başardılar” başlığını atarken, Fransa’nın Portekiz engelini aşabilecek güçte olduğunu savundu. Le Republicain gazetesi de, 2002 Dünya Kupası’nda golsüz ve puansız dönen Fransa’nın ‘umut’ sayesinde kara talihini yendiğini yazdı.