99 yaşındaki nine hayatında ilk kez hastaneye gitti

Ordu'nun Perşembe ilçesi Kozağzı köyünde yaşayan ve önümüzdeki Haziran ayında 100 yaşına girecek olan Fatma İnal, önceki gün hayatında ilk kez hastaneye gitti.

Halen hayatta olan ikiz kız kardeş Ayşe nine ise merkez Bayramlı köyüne yerleşmiş. Köyünde hayvancılık ve çiftçilikle geçinen ninelerden Fatma İnal, bu zamana kadar hep bahçesinde kendi yetiştirdiği doğal ürünlerden yemiş. Yaşamı boyunca ciddi hastalık geçirmeyen Fatma nine, yakalandığı rahatsızlılara karşı da doğal yöntemlerle mücadele etmiş.

99 yaşına kadar herhangi bir sağlık kuruluşuna gitmeyen Fatma İnal, önceki gün yaşamında ilk defa hastane gördü. Enfeksiyon rahatsızlığından Ordu Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Fatma İnal’ın sağlık durumu ise iyiye gidiyor. Yarın taburcu olmaya hazırlanan Fatma İnal’ın üçü kız, biri erkek olmak üzere dört çocuğundan 11 torunu olmuş. 11 torununundan da iki torun gören Fatma nine, gençlere, “Bol bol yoğurt yiyin, süt için, sebze yiyin.” tavsiyesinde bulunuyor.

Yaşamaktan çok mutlu olduğunu söyleyen Fatma nine, “Allah’a çok şükür, bugünleri de gördük. Hayatta hep kendimi üzmemeye çalıştım. Hep mutlu olmak için çabaladım. Yaşamaktan büyük keyif alıyorum. Allah herkese sağlıklı uzun ömür versin.” diye konuştu.

Fatma İnal’ın refakatçisi olan torunu Fatma İnal, adını ninesinden aldığını ifade etti. Ninesinin, hayatında ilk defa doktora gittiğini ve ilk kez hastahanede yattığını anlatan Fatma İnal, “Ben ninemi hiç üzülürken görmedim. O bize hayatı hep dolu dolu yaşamamız gerektiğini anlatırdı. Ninem hayatı çok seviyor. Kendisi ayrıca kesinlikle bizim şehirden götürdüğümüz yiyecekleri yemezdi. Fakat şimdi iyice yaşlandığı için artık biz bakıyoruz. Kendi yapıp yiyemiyor.” şeklinde konuştu.