Bakan Mehmet Şimşek’ten KEY açıklaması

Şimşek, ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve vatandaşlardan gelen soruları yanıtladı.

KEY ÖDEMELERİ SAYFASINA ÜYE OLMAK VE BİLGİ ALMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN!

Hazine’nin açık olduğu için borçlandığını ve en büyük açığın da sosyal güvenlik sisteminde bulunduğunu belirten Şimşek, bu açığın da yeni çıkmadığını anlattı. Şimşek, bu yıl sosyal güvenlik sistemine aktarılan paranın 37 katrilyon lira (37 milyar YTL) olduğunu ve bunun toplam yatırım bütçesinin iki katını oluşturduğunu kaydetti. Şimşek, bu paranın emekli vatandaşların çocuklarının eğitimi ile Ar-Ge çalışmalarına ayrılması halinde Türkiye’yi kimsenin tutamayacağını belirtti.

Sosyal güvenlik açığı ile ilgili geçmiş iktidarları suçlayan Şimşek, ”Bunun köküne inmeleri lazım. Geçmişte kendi yarattıkları problemleri sahipleneceklerine ve bizden de (Allah razı olsun. Siz geliyorsunuz çözüyorsunuz bunları) diyeceklerine çıkıyorlar milletin kafasını karıştırıyorlar” diye konuştu.

”KEYDE HESAP KİTAP BİLE YAPMAMIŞLAR”-

Özelleştirme paralarının nereye harcandığına ilişkin bir soruya verdiği yanıtta Bakan Şimşek, iktidara geldiklerinde vatandaşlardan zorunlu tasarruf adı altında toplanıp ardından da ”çar çur edilen” paralar bulunduğunu ve bunun tutarının 14 katrilyon lira olduğunu söyledi.

Bu parayı ödediklerini belirten Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Mesela önümüzdeki bir ay içinde inşallah Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemeleri var. Bunu ta 1980’li-1990’lı yıllarda toplamışlar. Şimdi ortalıkta böyle bir şey de yok. Hesap kitabı bile yapmamışlar. Kimin nereden ne alacağını. Şimdi biz vatandaşlara ödemek üzere onları toparlıyoruz vatandaşlara ödemek üzere. Yani tasfiye halindeki Emlak Bankası çalışıyor. Emlak Gayrimenkul Yatırım ortakları mesela bütün varlıklarına bakarsanız bizim şu anda yapacağımız ödemelerin ufak bir kısmı bile değil. Ne yapıyoruz. Bunları vatandaşlardan daha önce devlet almış toplamış ve uçmuş ve biz bunları ödüyoruz.”