Bakan Şimşek KEY için garanti verdi

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, ''Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesapları konusunda kimsenin zerre kadar şüphesi olmasın. Bizim tüm derdimiz, hak edenin hak ettiği kadar parasını almasıdır'' dedi.

KEY ÖDEMELERİ SAYFASINA ÜYE OLMAK VE BİLGİ ALMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN!

Şimşek, FİSKOBİRLİK Entegre Fındık İşleme Tesisleri (EFİT) AŞ Toplantı Salonunda düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin, KEY ödemelerinin 2 ay uzatıldığı, ödemelerin ne zaman yapılacağı sorusu üzerine ”1980’li ve 1990’lı yıllarda bu ülkede çeşitli hükümet kararları doğrultusunda vatandaşlar ve işverenlerden kesintiler yapılmış ve bunlar kaybolmuş. Biz göreve geldikten sonra 14 katrilyon lira nema ödedik. Başkaları alıp kullanmıştı ve biz o imkanı kullanıp iade ettik. KEY hesapları da böyle bir durum” dedi.

KEY ödemeleri için tamamen teknik sebepten dolayı 2 ay uzatma istendiğini anlatan Şimşek, şöyle devam etti:

”Ama bu durum, uzatma zamanının tümünün kullanılacağı anlamına gelmiyor. Yasal olarak bu hak vardı ve teknik sebeplerle benden talep edildi. Aslında Sosyal Güvenlik Kurumundan gelen bilgi eksiklikleri söz konusu olduğu için ‘bunları da tamamlayalım, herkese hakkını verelim’ gibi bir kaygı vardı. Şimdi o listelerin tamamlanmasını bekliyoruz. Bir hafta veya 3 gün sonra Sosyal Güvenlik Kurumu, ilgili bilgilerin tümünü aktarırsa ödemeye başlarız. 1987’den bugüne istatistik yapmamışsınız, son noktaya gelmişsiniz, 1 ay gecikti diye yaygara koparmamak lazım. Ama illa bu iki aylık süreci beklemek zorunda değiliz. Yakın zamanda bize listeler gelirse hemen öderiz.”