CHP başörtüsüne özgürlüğe kolay razı olmayacak

TBMM'den özgürlük kararının çıkmasından sonra CHP harekete geçti. CHP Anayasa Mahkemesi'ne gidecek.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa değişikliği Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra süratle Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını bildirdi.

Kılıçdaroğlu, Anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesinden sonra, ”toplumsal uzlaşmanın değil, dayatma kültürünün getirdiği bir Anayasa değişikliğini yaşadıklarını” söyledi.

”Bu değişiklikle, toplum çok ciddi gerginlik ortamına sürüklenmiş olacaktır” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

”Ama CHP olarak Anayasa değişikliği Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra süratle Anayasa Mahkemesine gideceğiz. Bu konuda hazırlarımız devam ediyor. Başvuruda, Anayasanın değiştirilemez ikinci maddesinin, dolaylı olarak değiştirilmek istendiği ve bu konuda, gerek Mecliste gerek Meclis dışında AKP yetkilileri ve yöneticilerinin açıklamalarını belirteceğiz. Aynı şekilde yargı kararlarının uygulanmaması sonucunu doğuruyor bu. Yargı kararlarını uygulamak hükümetin görevidir. Türkiye Cumhuriyeti, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarına uymayı taahhüt etmiştir. Bu değişiklikle, AİHM kararlarının da uygulaması ortadan kaldırılmaktadır. Türkiye, vermiş olduğu taahhüdü tutmaz noktaya getirilmektedir.”

Anayasa değişikliğinden sonra, Yükseköğretim Yasasının ek 17. maddesindeki değişikliğin gündeme gelmemesi durumunda ne olacağının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, ”Bu değişikliğin yapılmış olması, türbana özgürlük getirmiyor. Değişiklik kılık kıyafetle ilgili düzenlemelerin yasayla yapılacağını öngörüyor. Yeni bir yasa çıkmadığı sürece mevcut durum devam edecektir” dedi.

”YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ve yandaşlarının yeni bir yasayı beklemeden, Anayasa Mahkemesi ve AİHM’nin verdiği kararları ortadan kaldırmaya yönelik uygulamanın içine gireceklerine ilişkin belirtiler gördüklerini” savunan Kılıçdaroğlu, CHP olarak uygulamaların takipçisi olacaklarını söyledi.

İlgili haber için:

Arınç’tan CHP’ye ‘Anayasa Mahkemesine gitme’ önerisi