Carlos’tan çarpıcı sözler

TSYD tarafından düzenlenen ''45. Yıl Sporun Zirvesi Semineri''ne konuşmacı olarak katılan Fenerbahçe'nin başarılı oyuncusu Carlos, Zico için çarpıcı açıklamalar yaptı.

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) tarafından düzenlenen ”45. Yıl Sporun Zirvesi Semineri”ne konuşmacı olarak katılan Fenerbahçe’nin başarılı oyuncusu Roberto Carlos, Türkiye’ye geldiği için çok mutlu olduğunu söyledi.

Antalya Kemer’deki Limra Otel’de düzenlenen panelde konuşan Roberto Carlos Türkiye’ye transfer olmasına ve Fenerbahçe’ye gelmesinde katkısı olan herkese teşekkür etti. Roberto Carlos, Brezilya’da futbol hayatına başladıktan sonra önce İtalya’ya ve ardından da İspanya’ya gittiğini belirterek, ”Türkiye ile o ilgili o zaman fazla bilgim yoktu.

Şimdi Türkiye’ye geldim. İyi takımlar, güzel tesisler gördüm ve burada olduğum için mutluyum. Sizlerle birlikte olduğum için mutluyum. Her büyük takım büyük bir kaleci ile başlar derler ama ben buna inanmıyorum. Bana göre her büyük takım büyük teknik direktörle başlar. Zico da çok büyük bir hoca. Ben 34 yaşındayım ve hala Zico’dan önemli şeyler öğreniyorum.” dedi.

Fenerbahçe’nin takım olarak iyi olduğunu, Şampiyonlar Ligi’nde gruptan çıktıklarını, hedeflerinin final oynamak olduğunu belirten Roberto Carlos, Türkiye Ligi’nde ise iyi gittiklerini söyledi.

Roberto Carlos, bir basın mensubunun, ‘biz kendisini eleştiriyoruz, kendi bizi nasıl buluyor’ şeklindeki sorusuna ise, ”Bulunduğum yerde hiç bir gazeteciyle sorun yaşamadım. Kötü bir maç yaşadığımda da konuşmak istemedim ve bunlar da anlayışla karşılandı. Bizim ne yaptığımızı, nasıl çalıştığımızı izlemeden maçın sonucuna göre yapılan dayanaksız yorumları anlayamıyorum.” diye cevap verdi.

– OYUNCU ARKADAŞLARIM BAZEN ZİCO’NUN SÖYLEDİKLERİNİ UNUTUYORLAR –

İspanya’dan bakınca Türkiye nasıl görünüyor, Türk kültürüyle ilgili yaşadıkları ilginç bir olay var mı? sorusuna ise Roberto Carlos, ”İspanya’da bir çok insan Türkiye’yi iyi bilmiyor ve bilgiye sahip değiller, fakat bakış açıları iyi. Gittiğim ve hoşlandığım şeyler var, fakat trafik konusunu çözemedim. Türkiye’de diskoya gittim, ama Türk hamamına daha gitmedim.” şeklinde cevap verdi.

Saha içinde bir antrenör gibi oynuyor, diye bir şehir efsanesi var, buna katılıyor mu? sorusuna ise Roberto Carlos, ”Türk oyuncuların eksikliği demeyelim buna da Zico’nun maç öncesinde bize anlattıklarını saha içinde arkadaşlarım unuttuğunda onlara hatırlatmaya çalışıyorum. Çizgi de oynadığım için bunu daha rahat görebiliyorum. Bunları anlatırken tecrübemden dolayı değil, onlara duyduğum saygıdan dolayı ve bir saygı içinde hatırlatmaya çalışıyorum.” dedi.

Hakeme su atmasıyla ilgili ise Roberto Carlos, ”Hayatım ve kariyerim boyunca düzgün olmaya, maçlarda dürüstçe mücadele etmeye çalıştım. Figo’ya yaptığı iki hareket yüzünden kırmızı kart gördüm. İtalya’da bu hiç olmadı. Yere düşen oyuncuyu elinden tutup kaldırıyorum. Futbol yapıp böyle.” diye konuştu.

Beğendiği Türk oyuncuların sorulması üzerine ise Denizlispor’dan Yusuf Şimşek olduğunu belirten Roberto Carlos, ”Zidane benzeyen bir stili var. Onun için çok beğeniyorum. Hakan Şükür çok kaliteli, tecrübeli bir de Lincoln var. Fakat çok kaliteli isimler var ve burada isimlerini sayamayacağım.” dedi.

Roberto Carlos, bir basın mensubunun kendisinde gördüğü eksikliğin ne olduğunu sorması üzerine ise, ”Tek eksikliğim 2 santim boyumun kısa olması.” diye cevap verdi. Bu cevap salonda gülüşmelere neden oldu ve büyük alkış aldı.