Evli adam dayısının kızını kaçırıp nikah kıydı

Diyarbakır'da evli 3 çocuk babası olan 31 yaşındaki Hamdullah Özdemiralp, çocuk bakıcılığı yapan dayısının 17 yaşındaki kızı H.S.'yi yüzüne biber gazı sıkarak kaçırdı ve imam nikahı kıydı.

DİYARBAKIR’da market işletmeciliği yapan evli 3 çocuk babası olan 31 yaşındaki Hamdullah Özdemiralp, çocuk bakıcılığı yapan dayısının 17 yaşındaki kızı H.S.’yi yüzüne biber gazı sıkarak kaçırdı ve imam nikahı kıydı. Mardin’in Derik İlçcesi’nde bir eve 1.5 ay süreyle kapatılan H.S., kendisini kaçıran Özdemiralp’i, “Ailemi özledim, gidip ellerini öpeyim” diye ikna edip geldiği Diyarbakır’da polisi arayıp kurtuldu. H.S., devlet korumasına alınırken, ortadan kaybolan Hamdullah Özdemiralp’i polis her yerde arıyor.

Diyarbakır’ın Yenişehir Beldesi Aziziye Mahallesi’nde oturan 11 çocuklu ailenin kızı olan ve çocuk bakıcılığı yaparak aile bütçesine katkıda bulunan H.S.’ye aşık olan dayısının oğlu Hamdullah Özdemiralp, onunla dini nikahla evlenmek istedi. H.S. ve ailesi ise Özdemiralp’in evli ve 3 çocuklu olduğunu belirtirek, bu teklifi geri çevirdi.

İŞE GİDERKEN KAÇIRDI

H.S. ve ailesi olayın kapandığını sanarken, marketçi Hamdullah Özdemiralp, 21 Şubat 2008 günü işe giden H.S.’nin yolunu kesti ve yüzüne biber gazı sıkarak, zorla bir otomobile bindirip kaçırdı.

Mahallede olayı görenlerin haber vermesi üzerine H.S.’nin ailesi polise başvurdu. Güvenlik güçleri Hamdullah Özdemiralp ve H.S.’yi aramaya başladı, ancak bulamadı.

Aradan birkaç gün sonra Hamdullah Özdemiralp, H.S.’nin babası Mahmut S.’yi arayarak, “Kızınızı ben kaçırdım. İmam nikahıyla evlendik” dedi. Özdemiralp ailesi araya aşiret büyüklerini koyunca H.S.’nin ailesi karakola başvurarak şikayetini geri aldı.

POLİSE TELEFON KURTARDI

Derik’te yaklaşık 1.5 ay hapis hayatı yaşayan ve kimseyle görüştürülmeyen H.S., bir fırsatını bularak ailesine telefon açtı, “Nerede olduğumu bilemiyorum. Çok zor günler geçiriyorum, bu evliliği de istemiyorum. İntihar edeceğim” dedi. Baba Mahmut S. ise iddiaya göre kızına, sakin olmasını istedi ve iki ailenin dini nikahla bu evliliğe anlaşarak onay verdiğini söyledi.

Babasından aldığı cevap karşısında şaşkına dönen H.S., kaçış planları yapmaya başladı. Kendisini kaçırıp imam nikahı kıyan Hamdullah Özdemiralp’i, “Ailemi çok özledim. Nasıl olsa onlar da evliliği kabul etti. Gidip ellerini öpeyim, beni Diyarbakır’a götür” diye ikna etti. Özdemiralp’in de bunu kabul etmesi üzerine Diyarbakır’daki ailesinin yanın gelen H.S. hemen polisi arayarak durumu anlattı.

“KARARINA SAYGI DUYACAĞIZ”

Eve gelen polis ekibi H.S.’yi alarak savcılığa götürdü. Devlet korumasına alınan H.S., yeri belirtilmeyen bir yurda yerleştirildi. Polis, H.S.’yi kaçıran Hamdullah Özdemiralp’i her yerde arıyor.

Kızını zorla kaçıran kişiden şikayetçi olmayan baba Mahmut S., “Biz kararı H.S.’nin vermesini istedik. Aşiret kuralları gereği anlaştık. Ben anlaşmadan dönmem. Ancak, bu konuda son kararı yine kızım verecek. Onun bir suçu yok, ister evine döner bizimle yaşar, ister evlendiği kişiye gider. Onun alacağı karara saygı duyacağız” dedi.

HÜRRİYET