Günay: Türkiye’ye karşı çok büyük saygısızlık

Bakan Ertuğrul Günay, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın AKP hakkında kapatma davası açmasıyla ilgili olarak "Türkiye'ye karşı da çok ciddi bir saygısızlıktır yapılmıştır'' dedi.

AK Parti Genel Merkezi’ne gelişinde gazetecilerin sorularını cevaplandıran Günay, AK Parti’nin bundan 7 ay önce yapılan seçimde Türk halkının yaklaşık yüzde 50’sinin desteğini aldığını belirterek şunları söyledi:

”Türkiye, bundan önceki dönemde ve bu dönemde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin iktidarında 20’yi aşkın dönem boyunca istikrarlı bir kalkınma süreci içindedir. Ekonomik göstergeler, siyasal, toplumsal göstergeler her şey Türkiye’de iyiye ve ileriye gidildiğini göstermektedir. Ama öyle anlıyorum ve üzülüyorum ki Türkiye’nin iyiye gitmesini ve ileriye gitmesini istemeyen çevreler çok önemli yerlere sızmışlar. Türkiye bununla hesaplaşacaktır, meraklanmayın. Türkiye demokrasisi bu tuzağı aşmayı başaracaktır. Halka güveniyoruz. Hakka güveniyoruz.”

Günay, ”Kapatma beklediğiniz bir şey miydi” sorusuna da şu yanıtı verdi:

”Hayır, beklediğim bir şey değildi. Ben Türkiye’de hukukçu sıfatını taşıyan kişilerin bu formasyonlarını bu kadar çiğneyebilecek bir girişim içinde olabileceklerini düşünmüyordum. Ben bir milletvekili olmanın ve bakan olmanın öncesinde bu belgelerin altını imzalayan arkadaşlarımız kadar kıdemli bir hukukçuyum. Türkiye’de siyasal hukuku iyi bildiğimi ileri sürebilecek iddiada bir hukukçuyum. Bu yapılanı çok üzüntüyle karşılıyorum. Türkiye’ye karşı bir haksızlık olarak niteliyorum.

Türkiye’nin istikrara ihtiyacı var. İddianameler her zaman yazılır, kararı yargı verir.”