Hak-Sen KEY faizi için yargıya başvuracak!

Hak-Sen, KEY ödemelerinde ortaya çıkan 6 aylık gecikmenin yasal faizinin de ödenmesini istedi.

Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (Hak-Sen) Genel Başkanı Ayhan Çivi, KEY ödemelerinde hesaplamanın Şubat ayına göre yapıldığını belirterek, ödemenin iki ay daha ertelenmesiyle ortaya çıkan 6 aylık gecikmenin yasal faizinin de ödenmesini istedi. Çivi, bu taleple Yargıya başvuracaklarını açıkladı.

Hak-Sen Genel Başkanı Ayhan Çivi, KEY ödemelerinin iki ay daha ertelenmesini eleştirerek, 30 Mayıs 2007 tarihinde yürürlüğe giren yasaya göre hak sahiplerinin listelerinin en geç 30 Kasım 2007 tarihinde açıklanması gerektiğini hatırlattı. Çivi, “Ancak, üç defa yapılan ertelemeler nedeniyle listeler 1 Ağustos tarihinden sonra yayımlanacak. O da yasada değişiklik yapılıp yeni bir süre uzatımı yapılmaması halinde mümkün olacak” dedi.

Emlak Bankası tarafından bir gün önce yapılan açıklamada “listelerin tamam olduğu” söylenirken, ertesi günü yapılan açıklamada, “kurumların hatalı bildirimde bulunduğunun” söylendiğini anımsatan Çivi, bu gerekçeyi kabul etmenin mümkün olmadığını kaydetti. Çivi, “Eğer bazı kurumlar hatalı bildirimde bulunduysa bunun için yasada itiraz için 3 aylık süre verilmişti. Sadece bu gerekçeyle milyonlarca kişinin ödemelerini iki ay daha geciktirmeye kimsenin hakkı yok” diye konuştu.

Hak sahiplerinin alacaklarının Şubat ayı sonu itibariyle hesaplandığının altını çizen Çivi, erteleme nedeniyle 6 aylık gecikmenin yasal faizinin de ödenmesini istediklerini ifade etti. Çivi, bu konuda Yargıya başvuracaklarını açıkladı.