KKTC’de seçim sonuçlanıyor

KKTC’de pazar günü 28 bölgede yapılan Belediye Başkanlığı seçiminde sonuçlar netleşiyor.

KKTC’de pazar günü 28 bölgede yapılan Belediye Başkanlığı seçiminde 3 bölgeyi bağımsız, 7 bölgeyi Demokrat Parti (DP), 8 bölgeyi Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) ve 10 bölgeyi ise Ulusal Birlik Partisi (UBP) aldı. Buna göre, Geçitkale Belediye Başkanı bağımzıs aday Kıvanç Buhara, Sedralı Belediye Başkanlığını bağımsız aday Mehmet Kerimoğlu ve Büyükkonuk Belediye Başkanı ise yine bağımsız aday Sezai Sezen oldu.

DP’den aday olan Cemal Metin Bulutoğluları Lefkoşa Belediye Başkanılığını, Şahin Sapsızoğlu Vadili Belediye Başkanlığını, Hayri Orçan Tatlısu Belediye Başkanlığını, Özay Öykün Yenierenköy Belediye Başkanlığını, Ahmet Beyazıt Adalıer Mehmetçik Belediye Başkanlığını, Habil Tülücü Paşaköy Belediye Başkanlığını ve Erdal Barut ise Esentepe Belediye Başkanlığını aldı.

CTP-BG’de 8 bölgede başarı kaydederek, Yeniboğaziçi Belediye Başkanlığını Cemal Biren, Akıncılar Belediye Başkanlığını Hasan Barbaros, Gazimağusa Belediye Başkanlığını Ahmet Oktay Kayalp, Alayköy Belediye Başkanlığını Hulusi Manisoy, Girne Belediye Başkanlığını Sümer Aygın, Dikmen Belediye Başkanlığını Yüksel Çelebi, Gönyeli Belediye Başkanlığını Ahmet Yalçın Benli ve Değirmenlik Belediye Başkanlığını ise Osman Işısal kazandı.

İnönü Belediye Başkanı UBP adayı Hasan Basri Beycanlı, Güzelyurt Belediye Başkanı UBP adayı Mahmut Özçınar, Lefke Belediye Balkanı UBP adayı Mehmet Zafer, Çatalköy Belediye Başkanı UBP adayı Necdet Numan, Dipkarpaz Belediye Başkanı UBP adayı Mehmet Demirci, Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, Beyarmudu Belediye Başkanı UBP adayı İlker Edip, İskele Belediye Başkanı Halil İbrahim Orun, Akdoğan Belediye Başkanı UBP adayı Adem Ademgil ve Alsancak Belediye Başkanı UBP adayı Yücel Atakara oldu.

Milletvekilliği ara seçimlerinde ise CTP-BG iki milletvekilliğini de alarak meclisteki sandalye sayısını 25’e yükseltti. Lefkoşa’da seçimi kazanan CTP-BG adayı Özkan Yorgancıoğlu gayrı resmi sonuçlara göre 13 bin 93, UBP adayı Özay Andıç 8 bin 952, DP adayı Salih Tunar 6 bin 891, BDH adayı Harper Orhon bin 641 ve TKP adayı Hasan Kasapoğlu 597 oy aldı.

Girne’de ise 7 bin 411 oy ile CTP-BG adayı Gülboy Beydağlı seçimi kazanırken, UBP adayı Ünal Üstel 7 bin 75, DP adayı Neriman Saygılı 4 bin 440, BDH adayı Boysan Boyra ise 710 oy aldı.