Moore filmi’ni ücretsiz sunuyor

Oskar ödüllü Amerikalı belgesel film yapımcısı Michael Moore'un 2004 başkanlık seçimlerini anlattığı son filmi Slacker Uprising bugün gösterime giriyor. Film internetten ücretsiz olarak izlemek isteyen herkesin erişimine sunuluyor.

Bowling for Columbine ve Sicko gibi belgeselleriyle dünya çapında ünlenen Moore, son filmini hayranlarına bir jest olsun diye ücretsiz olarak internete koyduğunu söylüyor.

Michael Moore’un internet sitesinde, normal uzunlukta bir filmin, ilk defa galasını sinema ya da televizyondan önce internette yaptığına dikkat çekiliyor.

Moore, sitesinde, filmi internet üzerinden indirecek olan herkese bunu ABD’de herhangi bir başka kimseye gönderme ya da isterse ekranda gösterime sunma izni verdiğini de açıklıyor. Bir koşulla: ücretsiz olarak.

Açıklamaya göre Slacker Uprising 2 milyon dolara malolmuş ama ne Moore ne de filmini internet üzerinden indirerek gösterime sunanlar bir gelir elde edebilecek.

Moore, filmin Amerikalı gençleri yaklaşan seçimlerde oy kullanmaya teşvik etmesini umduğunu söylüyor.

Slacker Uprising’de Moore, 2004 başkanlık seçimleri sırasında ABD’bir uçtan bir uca dolaşır ve özellikle de oylamanın başabaş olduğu eyaletleri ziyaret ederken görülüyor.

Demokrat Parti’nin başkan adayının John Kerry olduğu 2004 seçimlerini ikinci kez adaylığını koyan ve halen görevde olan Cumhuriyetçi başkan George W. Bush kazanmıştı.