Onun gibisi daha gelmedi

Gabriel Omar Batistuta Nam-ı diğer, Batigol. Dünya futbol tarihinin en iyi 10 oyuncusundan biri sayılan Arjantinli 'gol makinesi' eşsiz futboluyla futbolseverlerin kalbindeki yerini hala koruyor.

1969’da Arjantin’de doğan Batistuta, kariyerine ülkesinin Newell’s Old Boys takımında başladı. 19 yaşında profesyonelliğe adım atan golcü futbolcu, sırasıyla River Plate ve onun ezeli rakibi Boca Juniors’ta top koşturdu. 22’sine bastığında İtalya’dan teklif alan Batigol, altın yaldızlarla süslü Avrupa kariyerine böylece adım atmış oldu.”FLORANSA KRALI”

Fiorentina’da oynadığı yıllarda takımı küme düşmüş ve takımdaki birçok ünlü yıldız başka kulüplere transfer olmuştu. Ama Batistuta Fiorentina’yı terk etmeyerek Floransalı taraftarların sembol oyuncularından biri oluverdi. İtalya 2. ligi Serie B’de bir yıl boyunca gollerini sıralayan Bati’nin golleri, takımının birinci lige yükselişinde en önemli etkendi.

KIRILAMAYAN REKOR

Batistuta’nın Serie A’ya dönüşü ise bir rekora sahne oldu. Fiorentina ile Serie A’ya yükseldikleri ilk sezonda 11 maç ardı ardına gol atan futbolcunun bu rekoru hala kırılamadı. Aynı sezon ligin gol kralı olan Gabriel Omar Batistuta, 2000 yılında bir önceki sezonun flaş takımı Roma’ya transfer oldu.İLK ŞAMPİYONLUK

Batigol için Roma’ya transferi bir dönüm noktasıydı. Çünkü neredeyse 11 yıldır bulunduğu İtalya’da ilk Serie A şampiyonluğunu bu kulüpte yaşayacaktı. 2000-2001 sezonunda Roma’nın şampiyonluğunda oynadığı stratejik rol, Bati’nin, dünyanın en iyi golcülerinden biri olduğunu tartışmasız şekilde ispatladı.KATAR’DA SONLANAN KARİYER

Bir dönem Fenerbahçe’ye de transfer edileceği söylentileri yayılan Batistuta’nın son durağı ise Katar’ın El Arabi takımı oldu. Batigol, 2003’te transfer olduğu takımdan 2006 yılında ayrılarak böylece futbol yaşamını da noktalamış oldu.

TAM DONANIMLI BİR GOL MAKİNESİ

Batistuta’nın yetenekleri saymakla bitmiyor. Bati, bir İtalyan kadar güçlü, bir Alman kadar sert şutları olan ve tabii ki bir Arjantinli kadar teknik bir futbolcuydu. Mesafe tanımaksızın attığı şutlar çok yüksek bir ortalamayla golle sonuçlanıyordu. Anlık sürelerde inanılmaz şekilde hızlanması da onu diğer ‘pivot forvet’lerden ayıran en büyük özelliğiydi. Bulunduğu takıma güç ve ilham veren Batistuta’nın gol sevinçleri de futbolundaki güç ve ihtişamı simgeliyordu adeta.

İŞTE ÖDÜLLERİ:

Serie A Şampiyonluğu (A.S. Roma) 2000-2001
İtalya Süper Kupası (ACF Fiorentina) 1996, (A.S. Roma) 2001
Arjantin Futbol Yazarları yılın Futbolcusu ödülü 1998
İtalya Kupası (ACF Fiorentina) 1995-1996
Serie B Şampiyonluğu (ACF Fiorentina) 1993-1994
Serie A Gol Krallığı 26 gol (ACF Fiorentina) 1994-1995
Copa América Şampiyonluğu (Arjantin Milli Futbol Takımı) 1991, 1993
Copa América Gol Krallığı, 6 gol (Arjantin Milli Futbol Takımı) 1991

HABERTAKVİM