A Milliler Çek karşısında galibiyet arıyor

A Milli Futbol Takımı, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Eleme Grubu maçlarına hazırlık kapsamında yarın İzmir'de Çek Cumhuriyeti ile karşılaşacak

FİFA Disiplin Kurulu’nun Türkiye – İsviçre milli maçında yaşanan olaylardan dolayı verdiği 6 maçlık tarafsız sahada seyircisiz oynama cezasıyla milli takımda yeni bir sayfa açan teknik direktör Fatih Terim, yenilenmiş ve gençleşmiş futbolculardan kurulu kadrosuyla ilk sınavını Çek Cumhuriyeti karşısında verecek.

Çek Cumhuriyeti (A) Milli Futbol Takımları arasında yarın İzmir’de yapılacak özel maç öncesi, ay-yıldızlı ekibin rakibi karşısında henüz galibiyeti bulunmuyor.

Türk Milli Futbol Takımı, Çek Cumhuriyeti ile şimdiye dek 3 özel maçta karşılaşırken, bu müsabakaların hepsini yitirdi. Bu maçlarda sadece 1 gol atabilen ay-yıldızlı ekip, kalesinde 11 gol gördü.

İki ülke milli takımları ilk kez 23 Şubat 1994’te, İstanbul İnönü Stadı’nda karşılaştı. Ertuğrul Sağlam’ın 7. dakikada penaltıdan attığı golle 1-0 öne geçen milliler, daha sonraki dakikalarda Novotny, Nemecek ve Siegl’ın 2 golüne engel olamayınca, sahadan 4-1 yenik ayrıldı.

27 Mart 1996’da, bu kez Ostrava’da yapılan maçta ise Türkiye, bu kez 3-0 mağlup oldu. Çek Cumhuriyeti’nin gollerini Suchoparek ve 1’i penaltıdan olmak üzere Kuka (2) attı.

İki ülke (A) milli futbol takımları arasındaki son maç 30 Nisan 2003’te Teplice’de yapıldı. Özel karşılaşmayı Çek Cumhuriyeti Rosicky, Koller, Smicer ve Baros’un golleriyle 4-0 kazandı.