AB ‘8’li Girişim’ toplantısına katılmıyor

BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın girişimiyle karikatür krizine çözüm bulma amacıyla Katar'da yapılacak "8'li Girişim" toplantısına, Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik ile AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana'nın gelmeyeceği bildirildi.

Batı ülkeleri ile İslam ülkeleri arasında giderek yükselen bir gerilime neden olan karikatür krizinin çözümü için üst düzey girişimler devam ederken, BM kaynaklarından edinilen bilgiye göre Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik ve AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, karikatür krizi ile ilgili Katar’da yapılacak toplantıya gelmiyor.

Diplomatik kaynaklar, karikatür krizi ile ilgili AB içinde ortak bir görüş belirlenememiş olmasının ikilinin toplantıya gelmemesinde ana neden olduğunu belirtiyor. Her iki yetkilinin, AB içindeki başka toplantıları nedeniyle “8’li Girişim” toplantısına gelmeyeceklerini bildirdiklerini söyleniyor.

AB’li yetkililer karikatür krizi ile ilgili açıklamalarında, Danimarka’ya destek veren açıklamalar yapmış, “ifade özgürlüğünü savunduklarını belirtmişlerdi.

Öte yandan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın daveti ile, karikatür krizine çözüm bulma amacıyla düzenlenecek toplantıya katılmak üzere Katar’a geldi.