AB artık 27 üyeli

Romanya ve Bulgaristan, AB’nin tam üyesi oldu

Doğu sınırı ilk kez Karadeniz’e dek uzayan Avrupa Birliği yeni bir genişleme sürecini daha tamamlandı. Yeni yılla birlikte Romanya ve Bulgaristan’ın tam üyeliği ile birlikte Avrupa Birliği’nin üye sayısı 25’ten 27’ye yükseldi. Ancak çok sayıda kısıtlamayla Birlik üyesi olan Romanya ve Bulgaristan’ın yerine getirmesi gereken kriterler ise henüz tamamlanmış değil. Her iki ülkenin de yolsuzluk, yargı ve tarım konularındaki sıkıntıları gidermesi gerekiyor.

Bundan sonra da devam edecek sıkıntılara rağmen Romanya ve Bulgaristan’da AB üyeliğine coşkulu kutlamalarla geçildi. Bu iki yoksul Balkan ülkesinin başkentleri Sofya ve Bükreş’in yanı sıra tüm büyük yerleşim birimlerinde geniş çaplı kutlamalar düzenlendi.

Romanya ve Bulgaristan’da kutlamalar

Sofya’nın Aleksandar Batenberg Meydanı’nda, Bükreş’te ise 5 ayrı meydanda görkemli kutlamalar yapılırken, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Durao Barroso, Sofya ve Bükreş ile kurulan görüntülü bağlantılarda AB’nin yeni üyelerinin halklarını tebrik etti. Barroso, ’’Ailemizde iki yeni üye ülkeyi ağırlarken, tanıyacağımız yeni kültür ve tarihi miraslarınız sayesinde daha zengin olacağız, ekonomilerimiz de daha hızlı gelişecektir’’ dedi.

Romanya’da kutlamalara aralarında AB’nin genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Avrupa Parlamentosu Başkanı Joseph Borell ve AB Dönem Başkanı Almanya’nın Dışişleri Bakanı Frank – Walter Steinmeier’in de bulunduğu çok sayıda AB yetkilisi katıldı. AB politikacılarının bugün de Sofya’daki kutlamalara katılması bekleniyor.

Tariceanu ve Pırvanov’dan halka sesleniş

Romanya’daki kutlamalarda konuşan Başbakan Calin Popescu Tariceanu, ’’Bu, 17 yıldır sabırsızlıkla beklediğimiz büyük bir mutluluk anıdır. Ülkemizde 1989 yılında komünizm rejiminin yıkılışından sonra Avrupa Birliğinin bayrağı aynı zamanda Romanya’nın da bayrağı oldu’’ dedi.

Bulgaristan’da da Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, halka seslenişinde, ’’1 Ocak 2007 günü Bulgaristan tarihinde en önemli günlerinden biri olacaktır’’ dedi. Pırvanov, konuşmasında şunları söyledi: “Yarından itibaren biz, dilimizle, abecemizle, tarihimiz ve geleneklerimizle AB’ye katılıyoruz. Tüm başarı, eksiklik, umut ve korkularımızla katılıyoruz. Millet olarak gelecek başarılarımız Avrupa Birliğinin destek fon ve kaynaklarına değil, bizim emeğimize bağlı olacağını unutmayalım.’’