‘AB çifte standart uyguluyor!’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye konusunda çifte standartlara sahip olduğunu söyledi.

Dişli, AB’nin ilk defa Türkiye konusunda ikiye bölündüğünü belirtti. Avrupa Birliği’nin daha önceki genişlemelerle başarısını kanıtladığını hatırlatan Dişli, başarısı kanıtlanmış bu yolda Türkiye’nin ilerlemesi gerektiğini vurguladı.

AK Parti Sakarya İl Başkanlığı tarafından Sapanca ilçesi Richmond Otel’de düzenlenen Dış İlişkiler Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı’na katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin AB üyeliğinde amaçlarının Türk halkının en az batılılar kadar, Avrupalılar kadar demokratik ve ekonomik açıdan zengin yaşamasını sağlamak olduğunu kaydetti. AB’nin, üyelik yolunda istedikleri neticeyi vermemesi durumunda bu yolun adını Ankara Kriterleri koyup yola devam edeceklerini anlatan Dişli, “AB niye bizim için önemli? Çünkü bu yol daha önceki genişlemelerle başarısı garantilenmiş bir yoldur. Çünkü ekonominin psikolojisi de insan psikolojisi gibi bir şeydir. Yabancı sermayeyi Türkiye’ye çekebilmek için bu şart. AB daha önceki genişlemelerle başarısı kanıtlanmıştır. Başarısı kanıtlanmış bu yolda Türkiye’nin ilerlemesi gerekiyor.” şeklinde sözlerini sürdürdü.

AB’nin Türkiye konusunda çifte standartlara sahip olduğu anlatan Dişli, AB’nin belki ilk defa Türkiye konusunda ikiye bölündüğünü dile getirdi. Bunu en son 25 Aralık’taki AB zirvesinde gördüklerini ifade eden Dişli şunları söyledi: “Önümüze birtakım engeller çıkacaktır. Bu yolun uzun engebeli olduğunu zaten biliyorduk. Her aşamasında da gerek Dış İşleri Bakanı Abdullah Gül, gerekse Başbakanımız bu yolun zorluğunu bizlere iletmiştir. Buradaki sahiplik çok önemlidir. Türk halkının bu projeye sahip çıkması çok önemlidir. 1980 yılından 2002 yılına kadar Türkiye’ye gelen yabancı sermaye 10.3 milyar dolar oldu. Bu rakam 2002 ila 2005 yılları arasında 14.2 milyar doları buldu. 2006 Ocak ve Kasım döneminde ülkemize gelen yabancı sermaye 18.6 milyar dolar oldu. Bu rakamlar AB sürecinin ekonominin psikolojini nasıl olumlu etkilediğinin en önemli göstergeleridir.”