AB Çin’den gelen ayakkabılara anti-damping vergisi koydu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Çin yapımı deri ayakkabılara geçici olarak anti-damping vergisi uygulaması Çin'i çileden çıkardı.

Sözcü Chong, Çin’in ihraç ettiği ayakkabı ürünlerinin dampingli olmadığını ve AB’nin ilgili sektörüne de zarar vermediğini vurguladı. ” AB Komisyonu’nun gerçeğe ve hukuka dayanmayan söz konusu girişimi, adil ticaret ilkesine aykırıdır.” diyen Chong, , Çin’in, AB’den ilgili Çin işletmelerine adil şekilde davranarak, olayı kapsamlı ve mantıklı analiz edip değerlendirme yapmasını istedi. Chong, ayrıca AB’den Dünya Ticaret Örgütü’nün kurallarına uygun bir hüküm vermesini istediğini de ifade etti.

-ÇİNLİ SEKTÖR TEMSİLCİLERİ DE KARARA KARŞI-

AB Komisyonu’nun dün, 7 Nisan gününden itibaren Çin ve Vietnam tarafından üretilen deri ayakkabılara altı ay süren anti-damping vergisi uygulamasını onaylaması Çin’deki ayakkabı üreticilerinin de tepkisini çekti. Guangdong Chuangxin ayakkabı üretim şirketinin başkanı Wu Zhenchang, Çinli ayakkabı üreticilerinin çıkarlarını korumaya devam edeceğini söyledi ve AB’nin verdiği karara karşı olduklarını belirtti. Wenzhou merkezli ayakkabı üreticisi ve yıllık 5 milyon Avro değerinde ham madde ve makine ithal eden Saina Group’un başkanı Chen Zemei de ” Bizim AB’deki ham madde ve teçhizat tedarikçilerimiz endişeli.Çok zor girdikleri Çin pazarını kaybetmekten korkuyorlar. ” diye konuştu.

-AB KOMİSYONU: ”DELİLLERİMİZ VAR”-

AB Komisyonu, daha önce ellerinde Çin ve Vietnam’daki deri ayakkabı sektörü ile ilgili zorlayıcı ciddi devlet müdahalesi delilleri bulunduğunu söylemişti. Bu delillerin ucuz finans, kirasız pazar alanı, vergi indirimi ve dampinge yol açan anormal mal değeri olduğunu bildiren AB, damping ve zarar delilleri bulunduğunu da açıkladı. Deri ayakkabı ihracatında 2005 yılı baz alındığında Vietnam dünyada 300 milyon dolarlık deri ayakkabı ihracatıyla bu alanda en çok ihracat yapan üçüncü ülke oldu. Vietnam’ın bu ihracatında AB’ye üye 25 ülke ilk sırada yeralırken, bu ihracat aynı zamanda Vietnam’ın yaptığı ihracatın üçte ikisini oluşturdu.

AB, geçen yıl Çin’den 950 milyon çift, Vietnam’dan da 120 milyon çift ayakkabı ithal etti. Çin Ticaret Bakanlığı verilerine göre Çin, geçen yıl 8 milyon çift ayakkabı üretti. Guangdong bölgesi Çin’in ayakkabı üretiminde başı çekerken, bu eyalet 2004 yılında ülkedeki ayakkabı üretiminin yarısını gerçekleştirdi. Guangdong eyaleti 2004 yılında tek başına 2.5 milyon çift ayakkabı ihraç etti.

AB, aldığı karar doğrultusunda ithalatı hızla artan ucuz Çin ve Vietnam ayakkabılarıyla ilgili başlattığı anti damping soruşturması kapsamında yüzde 20’yi geçemeyecek şekilde artan oranlarda gümrük vergisi getiriyor. 7 Nisan’dan itibaren uygulamaya girecek vergiler, her ay artırılarak 5 ay sonunda Çin’den ithal edilen deri ayakkabılar için yüzde 19,4 seviyesine yükseltilecek.