AB çocuk işçiliği ile mücadelede destek oluyor

Türkiye'de ciddi bir sorun olmaya devam eden çocuk işçiliği ile mücadele konusunda Türkiye'ye destek olmak amacıyla AB bu konuda önemli bir projeyi finanse ediyor.

5.3 milyon avro bütçesiyle proje, Türk Hükümeti’nin 2015 yılına kadar çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerinin ortadan kaldırılması hedefine ulaşılmasına katkıda bulunacak.

Bu yönde ulusal ve bölgesel kapasite geliştirilerek, çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerine maruz kalan çocukların bu durumdan kurtarılması ve başka çocukların da çalışmaya başlamasının engellenmesi hedefleniyor.

Proje, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışan Çocuklar Bölümü tarafından Uluslararası Çalışma Örgütü’nün vereceği teknik destekle yürütülecek.

Proje kapsamında, Çankırı, Kastamonu, Sinop, Ordu, Erzurum, Elazığ ve Van’da pilot ofisler kurulacak. Bu ofisler, çalışan çocuklara ve ailelerine eğitim, çocukların işten uzaklaştırılması, işe başlanmasının önlenmesi, izlenmesi ve danışmanlık hizmetleri verecek.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 1999 yılında gerçekleştirilen Çocuk İşgücü Araştırmasına göre Türkiye’de 617 yaş arası çocukların yüzde10’u, 1.6 milyon çocuk, iş piyasasında çalışıyor.

Bu çocukların yüzde 57,6’sı tarım sektöründe, yüzde 21.8’i sanayide, yüzde 10.2’si ticaret ve yüzde 10.4’ü de hizmet sektöründe bulunuyor.