‘AB Dönem Başkanı Avusturya’dan yardım istedi’

Avusturya'nın başkenti Viyana'da Hofburg sarayı'nın önünde kendilerine yapılan işkenceyi protesto eden Çin'de yasaklı Falun Gong tarikatı mensupları, Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Avusturya'dan yardım istedi.

Dağıtılan broşürlerde Çin’de Falun Gong taraftarlarının sayısının süratle artması Çin yönetimini telaşa düşürdüğü, Jsang Zemin rejimi altında Falun Gong taraftarlarına haksızca suçlamalarla türlü zulümler, işkenceler yapıldığı iddia edildi. 1992’den bu yana Çin’de 50 bin tarikat üyesinin tutuklandığı, 10 bin kişinin iş kamplarına sürüldüğü ve 2 bin 800 kişinin de işkenceler sonucu öldürüldüğü ve organlarının yabancılara satıldığı ifade edildi.

Falun Dafa olarak da bilinen Falun Gong, zihin ve beden gelişimine yönelik geleneksel Çin meditasyon sistemi olarak tanımlanıyor. Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü ilkeleri uygulamanın temelini oluşturduğu söylenen Falun Gong’u uygulama ilk olarak 1992 yılında Çin’de ortaya çıktı ve kısa sürede tüm dünyaya hızla yayıldığı ifade edildi. Falun Gong’un halen 60 ülke de 200 milyondan fazla insan tarafından uygulandığı ve Falun Gong kitaplarının 30’dan fazla dile çevrilerek yayınlandığı açıklandı.