AB Dönem Başkanı Schüssel diyaloga çağırdı

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı ve Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel, yaşanan karikatür krizinin hoşgörü, diyalog ve karşılıklı saygı ile sona erdirilmesi gerektiğini ifade etti.

Avusturya’nın Başbakanı Wolfgang Schüssel Avusturya’nın AB dönem başkanlığı sitesinde yaptığı açıklamada Antwerp’teki Arap -Avrupalı Cemiyeti’nin internet sitesinde yayımlanan materyallerin ve İran’ın Hamshari Gazetesi’nin ‘Yahudi Soykırımı Karikatür Yarışması’ düzenlemesinin şok verici olduğunu söyledi.

Bütün ilgilileri bu spiral karşılıklı provokasyon ve hakaretleri son vermeye çağıran Schüssel, “Ne Muhammed’i küçük düşürücü karikatürlerin ne de soykırımı inkar veya soykırım ile ilgili çirkin esperilerin, karşılıklı saygıya dayalı yan yana yaşayan kültürlerin ve dinlerin dünyasında yeri yoktur.” dedi.

“Biz kültürlerin çatışmasını değil farklı kültürlerin arasında barış istiyoruz.” diyen Başbakan Schüssel, bütün sorumlu politikacı, din temsilcileri ve medyanın gücünü ve etkisini insanları karşı karşıya getirmede değil anlayış, saygı ve diyaloga çağırmada kullanmasını istedi.