‘AB Erdoğan davasına da ilgi göstermeliydi’

Yazar Orhan Pamuk davası için Türkiye’ye gelen Avrupa Parlamentosu (AP) Yeşiller Grubu üyeleri, “Keşke Avrupa, Tayyip Erdoğan’ın geçmişteki davasına da aynı ilgiyi gösterseydi.” dedi.

Yazar Orhan Pamuk davası için Türkiye’ye gelen Avrupa Parlamentosu (AP) Yeşiller Grubu üyeleri, “Keşke Avrupa, Tayyip Erdoğan’ın geçmişteki davasına da aynı ilgiyi gösterseydi.” dedi. Yarınki davayı takip edecek olan heyet, Orhan Pamuk için değil, ifade hürriyetine destek amacıyla Türkiye’yi ziyaret edeceklerini söyledi. ZAMAN’a konuşan Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk ve AP’nin Türk asıllı üyesi Cem Özdemir, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın sık sık gündeme getirdiği “Benim davama Avrupa’dan kimse gelmedi” serzenişine cevap verdi. Erdoğan’ın eleştirisini haklı bulduklarını kaydeden Özdemir, “Keşke Avrupa kamuoyu ve aydınları aynı ilgiyi Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı olarak yargılanırken de gösterseydi.” ifadesini kullandı. Lagendijk de, “Erdoğan’ın davasında bulunmamamız hataydı.” şeklinde konuştu.

Yeşiller Grubu, Avrupalı heyetlerin Pamuk’un şahsı için davayı takip edecekleri yönündeki yorumlardan rahatsız. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk ve AP’nin Türk asıllı üyesi Cem Özdemir, Pamuk’la olan şahsi ilişkilerini kabul etmekle birlikte gezinin tek sebebinin Türkiye’de ifade hürriyeti mücadelesine destek olduğunun altını çiziyor. “Pamuk davası bu konudaki en mühim gelişme. Yazar dünyada tanındığı için ilgi çekmesi normal; ama bu bizim Türkiye’ye Pamuk için geldiğimiz anlamına gelmez.” diyen Lagendijk, en iyi sonucun Pamuk’un hiç yargılanmaması olduğunu kaydetti. Lagendijk şunları kaydetti: “Adalet Bakanı Cemil Çiçek inisiyatif kullanıp cuma günü davaya gerek olmadığına karar verilirse en iyi sonuç bu olur. İlk celsesinde dava düşerse bu da çok iyi. Ama savcının iddiaları ciddiye alınırsa o zaman ciddi bir sorunumuz var demektir.”

Cem Özdemir de Pamuk’la şahsi dostlukları olduğunu, ancak geliş sebeplerinin Türkiye’de insanların şiddet içermeyen düşünceleri için takibata uğramalarına son vermek olduğunu kaydediyor. Pamuk davasının asıl hedefinin hükümet olduğunu savunan Özdemir, “Bu dava hükümetin hareket alanını daraltmaya yönelik. Bu dava sembol bir dava oldu. Pamuk’un başına gelen yarın başkalarının da başına gelebilir, bu konuda ideolojik bir tavırla Pamuk’u desteklemiyoruz.” dedi. Özdemir, Avrupa’daki Türkiye muhaliflerinin Pamuk davasına çok sevindiklerine işaret ederek, “Avrupa’daki Türkiye muhalifleri ile Türkiye’deki AB karşıtları Pamuk üzerinden gizli gizli paslaşıyorlar.” yorumunu yaptı. Davayı bir AP heyetinin dışında Yeşiller Grubu da takip edecek. Yeşiller Grubu heyetinde Eşbaşkan Daniel Cohn Bendit, Joost Lagendijk, Cem Özdemir, Helga Trüpel ve siyasi danışman Ali Yurttagül yer alacak.

Yazar Orhan Pamuk’un ‘Türklüğü alenen aşağılamak’ iddiasıyla 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına yarın başlanacak. Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek davanın iddianamesinde, Pamuk hakkında, İsviçre’de yayınlanan “Das Magazin’’ adlı haftalık dergide yer alan röportaja ilişkin Kırklareli Merkez E Tipi Kapalı Cezaevi’nde hükümlü olarak bulunan Sebahattin Zorlu ve Kayseri’den Mehmet Özet’in şikayet başvurusunda bulunmaları üzerine soruşturma başlatıldığı belirtiliyor. İddianamede, Pamuk’un İsviçreli bir gazeteciyle yaptığı söyleşide, “30 bin Kürt’ü ve 1 milyon Ermeni’yi öldürdük. Türkiye’de kimse bunu dile getirmeye cesaret edemiyor. Ben ediyorum.” şeklinde beyanları olduğu kaydediliyor