‘AB için taze güce ihtiyaç var’

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, Avrupa Birliği (AB) ile yürütülen tarama çalışmaları ve üyelik müzakerelerinde yeni ve güçlü bir iradeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen “Doğru Yol Partisi’nin AB’ye bakışı” adlı konferansa katılan DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, 3 Ekim 2005 tarihinin Türkiye için çok önemli bir tarih olduğunu, Türkiye’nin yıllardan bu yana beklediği ve istediği Avrupa Birliği’ne bir adım daha yaklaştığını söyledi. Yürütülen çalışmaların güçlü bir siyasi iradeyi gerekli kıldığını anlatan Ağar, “Avrupa Birliği konusunda yeni bir irade taze bir güce ihtiyaç var. Yeni bir siyasi iradenin, yeni bir yaklaşımın ortaya konulması gerekir. Bunun yolu da seçimdir. Türkiye’de iktidarlar 4 yıldan fazla görev yapmıyor. Bu süre aşılınca bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Buna dikkat edilmezse atılmaya çalışılan demokratik bazı adımlar yarım kalabiliyor.” dedi.

Avrupa Birliği ile yürütülen müzakere çalışmalarının iktidar tarafından iç politikaya yönelik kullanıldığını savunan Ağar, “Türk halkı yeni bir güçle yoluna devam etmenin yollarını arayacaktır. Şu anki hükümet gerekli kondisyon ve tazelikten Avrupa Birliği ile yürütülen görüşmeler konusunda uzaktır.” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Medeniyetler İttifakı’ projesini de eleştiren Ağar, Türkiye’nin zaten mevcut yapısıyla bu anlayışın tescili olduğunu ve bunu sağlamak için Avrupa Birliği kapısında olmanın yanlış olduğunu savundu.

DYP Genel Başkanı Ağar, konferansta öğrencilerin sorduğu soruları da yanıtladı. Güneydoğu’da yaşanan olayların tarihten bu yana sürekli dış destekli olarak cereyan ettiğini söyleyen Ağar, “Bu olayları sürekli olarak topyekün karşı durulmuştur. Farklı ırklardan insanlar birlik olmuştur. Yaşanan olumsuzlukların önüne geçmenin yolu meşru otoriteyi güçlü kılmaktan geçer” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i kastederek “Kamu elbisesi giyen insanların kalkıpta bu işlere destek vermesini bireysel özgürlük olarak değerlendirilmek istenmesini anlayamıyorum” diyen Ağar, hükümeti uyardı.

Son dönemde özellikle İstanbul’da asayiş olaylarında artış görüldüğünü belirten Ağar, uygulamalarda zaafiyet olduğunu savundu. Bu konuda hukuki uygulamaların geliştirilmesi gerektiğini anlatan Ağar, “Suçlu için özgürlük alanı dünyanın neresinde var? Bütün bunlara hukuk neden oluyor diyen siyasetçi olamaz. Açıkça söylüyorum, biz gelelim bir ay içinde insanları elleri ceplerinde sokakta dolaşır hale getiririm.” dedi.