‘AB ile teknik müzakere süreci kısa sürecektir’

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Avrupa Birliği (AB) ile yürütülecek teknik müzakereler için beklendiği gibi 8-10 yıla ihtiyaç olmadığını belirterek, "AB ile teknik müzakere süreci sanılandan daha kısa sürecektir" dedi.

Dünya Bankası Enstitüsü`nün Ankara Sheraton Otel’de düzenlediği ‘AB Müzakerelerine Göre Uyarlanan İdari Yapılandırmalar’ konulu konferansının açılış konuşmasını yapan Babacan, Türkiye’nin 3 Ekim’den sonra AB’de farklı bir sürece girdiğini söyledi. Türkiye’nin Ekim 2005’te başladığı 35 fasıl tarama sürecinin 13 Ekim’de tamamlanacağını hatırlatan Babacan, “Bu hafta sonu itibariyle 17 fasılda tanıtıcı, 15 fasılda ise ayrıntılı tarama tamamlanacak. Neredeyse fasılların yarısını tamamladık” diye konuştu.

Babacan, bu zamana kadar gerçekleştirdikleri tarama sürecinin Türkiye’nin AB müktesebatına pek çok konuda olduğunu gösterdiğini belirterek, “Tarama sürecinde gördüğümüz süreç bizi olduktça ümitlendirdi. Bizim AB teknik müzakere sürecinin sanıldığı gibi 8-10 yıla ihtiyaç yok. AB ile teknik müzakere süreci sanılandan daha kısa sürecektir” dedi.

Türkiye’nin AB heyecanının düne ait bir heyecan olmadığını, bunun 40 yıllık bir heyecan olduğunu vurgulayan Babacan, üyelik öncesi Gümrük Birliği’ne geçen Türkiye’nin AB’ye sıfır noktasından değil daha ileri bir noktadan başlayacağını kaydetti.

“SEÇİM EKONOMİSİ TABİRİNİ UNUTUN”

Babacan, 2007 yılının seçim yılı olacağını, hazırladıkları üç yıllık ekonomik programında seçimi kucaklayan bir program olduğunu belirterek, Türkiye’de artık seçim ekonomisi tabirinin unutulması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin 2003 yılından başlayarak üst üste üç yıl hedefleri tuturduğuna işaret eden Babcan, 2007 yılında da kimsenin endişelenmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Babacan, AB üyelik sücinde Türkiye’nin Maastricht kriterleri kapsamında pek çok AB’ye üye ülkenin zorlandığı bütçe açığı hedefini yakaladığına dikkat çekerek, borç stokunun kriterinin de en geç 2007 sonunda kadar yakalayacağını dile getirdi. Babacan, diğer Maastricht kriterlerinde faiz ve enflasyonun ise tahminlerden önce yakalanacağına işaret ederek, “AB`ye üye, para birliğine olmadan önce inşallah bu kriterleri yakalayacağız” dedi.

BAŞÇI, AĞZININ FERMUARLI OLDUĞUNU İŞARET ETTİ

Konferansa Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink’in yanısıra Hazine Müsteşarı H.İbrahim Çanakçı, Merkez Bankası Başkan Vekili Erdem Başçı ve AB Genel Sekreterliği bürakratları katıldı. Babacan, toplantıda giriş ve çıkışta gazetecilerin ısrarlı sorularını cevapsız bırakırken, Babacan, kahve molası sonrası tekrar konferansa katılacağı sırada gazetecilere “Bu konularda ne açıkladığımdan çok; ne zaman açıklayacağımız önemli” diyerek, toplantıya döndü.

Konferans öncesinde Merkez Bankası Başkan Vekili Başçı ise, bir gazetecinin “Başkan Yardımcısı Fatih Özatay’ın görev süresi 4 Nisan’da doluyor. Onun yerine atama yapacakmısınız?” sorusunu eliyle ağzına fermuar işareti yaparak, cevapsız bıraktı. Bunun üzerine “Size konuşma yasağı mı var?” diye sorulması üzerine ise Başçı, ” Ben bağımsız olarak konuşmak istemiyorum” dedi.