AB İran’ı nükleer programı konusunda uyardı!

Avrupa Birliği (AB) İran'ın uranyum zenginleştirme programını durdurmaması halinde BM aracılığıyla tartışmalı nükleer programını durdurması için daha fazla adım atacağını açıkladı.

Frattini, “Uluslararası toplumun Tahran’a karşı duruşunda bir yanlışlık olmamalı. Aynı zamanda diplomatik müzakereler için kapılar açık.” dedi. AB komiseri Frattini, “İran’ın açık ve güvenilir adımlar atarak uluslararası toplumun desteğini kazanması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Franco Frattini, Rusya’nın Tahran yönetiminin nükleer faaliyetlerini kendi topraklarında yapmasına yönelik teklifini de düşünmesini istedi. Frattini, “İran nükleer faaliyetlerini durdurup Rusya’nın teklifini kabul ederse BM Güvenlik Konseyi’ne gerek kalmaz.” dedi.

Bu arada, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İran’ın tartışmalı nükleer programı nedeniyle oluşan sorunun müzakereler yoluyla aşılabileceğine söyledi. Stern dergisine konuşan Merkel, “Sorunun müzakereler ile çözülebileceğine inanıyorum.” dedi. Manevra yollarının bitmediğini söyleyen Merkel, adım adım ilerlenmesi gerektiğini ifade etti. Alman lider, “İran kendi yaptığı işler sonunda uluslararası toplumda yalnız kaldığını ve bundan hiçbir yarar görmediğini anlamalı.” şeklinde konuştu.