AB Kıbrıs sorununa dahil olmasın

KKTC Cumhurbaşkanı Talat: "AB'nin Kıbrıs sorununa müdahil olması son derece yanlış"

Talat, Atatürk Havalimanı Devlet Konutevi’nde görüşme ile ilgili basın mensuplarına açıklama yaptı. Talat, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda Avrupa Birliği’nin müdahil olmasına karşı olduklarını belirterek, “Bu son derece yanlıştır.” dedi.
Cenevre’den İstanbul aktarmalı olarak KKTC’ye gidecek olan Mehmet Ali Talat, Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarına açıklama yaptı. Kofi Annan ile görüşmesi ile ilgili bilgi veren Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs sorunu konusunda çözümün adresi olarak BM’yi gösterdi. Talat, AB’nin müdahil olmasına karşı çıktı.

Avrupa Birliği’nin Kıbrıs sorununa müdahil olması ile ilgili sıkıntılarını Kofi Annan’a aktardıklarını söyleyen KKTC Cumhurbaşkanı Talat, “AB hem tarafsız olamayan bir aktör hem de sorunu bilmeyen bir aktör olarak Kıbrıs sorununa yeterince müdahil olmuştur. Bundan böyle müdahil olmasının bir anlamı yoktur, bir gereği yoktur. Son derece yanlış olur. Biz bunu sayın Annan’a da ifade ettik. Annan’ın açık bir tepki vermesini beklemiyordum. Ancak durumu bilen birisi. BM tarafı da AB’nin sürece doğrudan çözüm arabulucusu rolünü oynayarak müdahil olmasını doğru bulmamaktadır. Annan’ın kendisine sormak daha doğru olacaktır.” şeklinde konuştu.

Kendilerinin bütünlüklü çözüme hazır olduklarını söyleyen Talat, “İzalosyonların kaldırılması karşılığında Rum tarafına bir şey verecek değiliz. Öyle bir talepte bulunamazlar. Bulunsalar da kabul etmeyiz. İzalosyonların kaldırılması Kıbrıs’ta iki taraf arasındaki ekonomik farklılığı ortadan kaldıracağı için birleşmeye ve çözüme son derece yardımcı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs sorunu tarihinde en ciddi adımlarının atıldığı dönemde genel sekreterlik yapan kişinin Kofi Annan olduğunu dile getiren Talat, Annan Planı olarak anılan BM Bütünlük Planı’nın çok büyük bir çalışma olduğunu kaydetti. Talat, “Birinci gününden itibaren yepyeni bir devletin çalışmaya başlamasının, tüm yasalarını, kurallarını içeren bir plandı. O planın mimarı Kofi Annan’dır. Kıbrıs tarihinde çözüme en yaklaşılan dönem, Annan dönemidir. Kıbrıs sorununa çözüm bulunamadı ama bundan sonra ortaya atılacak çözüm planı Annan Planı çerçevesinde olacaktır. Bu kaçınılmaz bir gerçektir. Bu plan Kıbrıs sorunun çözümünün temelini oluşturmaya devam edecektir.” dedi.

Annan’ın önümüzdeki ay sonunda görevini devredeceğini belirten Talat, son kez kendisi ile görüşme talebi nedeniyle Cenevre’de biraraya geldiklerini kaydetti. Talat, “Hem geçmişin bir muhasebesini yaptık. Hem de geleceğe dair kendisinden bazı taleplerimiz oldu. Kıbrıs tarafı plan çerçevesinde çözümü hedeflerken diğer yandan da izalasyonların kaldırılması için çaba sarfetmektedir. Sayın Annan bundan sonraki süreçte yeni gelecek Genel Sekretere yaşanan gelişmeleri aktarmakla yükümlüdür. Kıbrıslı Türkler’in tutumunu açıklıkla ortaya koymasını kendisinden talep ettik. Bizlerin tutumunun doğru olduğunu, izalosyonların kaldırılması gerektiğini ifade etmiştir. Kendisiyle özellikle izalasyonların kaldırılması konusunda ve Kıbrıs sorunun bütünlüklü olarak çözüm konusunda mutabık olduk.” şeklinde açıklamalarda bulundu.