AB Kıbrıs’ı teslim almaya çalışıyor

KTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw'un Kıbrıs'a yaptığı ziyarette Rum tarafına 'gül attığını' belirtti.

Eski Başbakan Bülent Ecevit, KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Eski MİT Müşteşarı Şengal Atasagun, eski bakanlardan Sadettin Tantan, İlber Ortaylı, Hulki Cevizoğlu, Can Dündar gibi isimlerin üyesi olduğu Ulusal Uzmanlar Grubu, Ecevitlerin Oran’daki kütüphane evinde yapıldı. Toplantıya verilen arada gazetecilere bir açıklama yapan Bülent Ecevit, toplantıda özellikle Kıbrıs sorunu ve ekonomik gelişmeler konusunu ela aldıklarını ifade etti. Bülent Ecevit, Kıbrıs meselesinin küçük bir adada yaşan insanların küçük bir sorunu olmadığını, hem Türkiye, hem de dünya için özel bir öneme sahip olduğunu ifade ederek, Kıbrıs sorunun, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere arasında yapılacak görüşmelerle çözülebileceğini kaydetti.

KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’un, Kıbrıs’a yaptığı ziyaretlerin sonucunda, Türkiye’ye ‘sorumluluklarının gereğini yerine getir’ mesajı verdiği, bunun da ‘ek protokolü Meclis’ten geçir’ anlamına geldiğini ifade etti. Türkiye’nin ek protolün Meclis’ten geçirilmesi ve Türk limanlarının Rumlara açılması karşılığında KKTC’ye uygulanan izolasyonların kaldırılması için getirdiği önerinin İngiltere ve AB tarafından kabul edilmediğini savunan Denktaş, Straw’un bu yöndeki açıklamaların dostça olmadığını kaydetti. “Straw, Kıbrıs’taki üsleri için Rumlara güller attı” diyen Denktaş, “Şimdi yapmamız gereken; mevcut kazanımları elde tutmak, bunları pazarlık masasına getirmemektir. Ta ki müttefiklerimizi yaptıklarının yanlış olduğuna ikna edtene ve adada kalıcı barışın iki tarafın meşru devletlerini tanımaktan geçtiğine inandıra kadar. Ondan sonra pazarlığa oturabiliriz” diye konuştu.

Hükümetin yaptığı yeni açılımı da değerlendiren Denktaş, her devirde taktik gereği yeni açılımlar yapabileceğini, ancak bu açılımların asıl amaçtan, yani milli hedeften sapmadan yapılması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in açıkladığı ve TBMM’de de kabul edilen milli formülden vazgeçilmemesini isteyen Denktaş, bahsettiği milli formülün yeniden canlandırılmasını istedi. Denktaş, Abdullah Gül’ün “Plan kabul edilmezse KKTC ile yolumuza devam ederiz” şeklindeki açıklamasının kendileri açısından umut verici olduğunu bildirdi.

Toplantıya katılan tarihçi İlber Ortaylı, yaygın ve yanlış olan olan genel anlayışın aksine Kıbrıs’ın hiçbir dönem Helen adası olmadığını belirterek, Kıbrıs adasının tarih boyunca medeniyetlerin buluşma noktası olduğunu söyledi. Adadaki Türkler ile Rumlar arasında bir iletişim ortamı bulunmadığını vurgulayan Ortaylı, Kıbrıs’ta iki kesimin bir araya gelmesi için ekonomik, siyasal ve kültürel altyapı bulunmadığını kaydetti.