‘AB konusunda B planı geliştirilmeli’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Türkiye’nin Avrupa Birliği konusunda vakit geçirmeden bir “B planı” geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Onur Öymen, ABHaber’in sorularını yanıtlarken AB üyesi bazı ülkelerin son dönemde Kıbrıs sorununu bahane ederek Türkiye’nin tam üyelik sürecini raydan çıkarmak istemesine tepki gösteren Öymen, “AB üyesi ülkeler şunu anlamalı. Türkiye’yi ya tam üye yapacaklar, ya da rakip yapacaklar” diye konuştu.

AB’nin müzakereleri belirli başlıklarda beklemeye alma yaklaşımına karşın da izlenmesi gereken stratejiyi anlatan Öymen, “İşin doğrusu şu: Türkiye teknik konularda mesafe kat edebildiği ölçüde ilerlemeli. Ama önemli siyasi konularda ise tek taraflı dayatmalara taviz vermemeli” dedi.

Bir soru üzerine CHP iktidarda olsa AB süreci konusunda “Şu andaki hataları yapmazdık” diyen Öymen, “Türkiye’nin AB üyeliği ile Kıbrıs’ı ilişkilendiren yaklaşımları benimsemezdik, taahhütlerde bulunmazdık” ifadesini kullandı.

Onur Öymen, bundan sonra izlenmesi gereken politikaya değinirken de “Yapılacak şeyler basit. Eğer AB müzakerelerde bazı başlıkları askıya alıyorsa Türkiye de o maddelerde AB’nin beklentilerine yanıt vermeyi askıya almalı” diye konuştu.

AB konusunda Türkiye’nin bir taraftan temel görüşleri vazgeçmezken diğer taraftan bir “B planı”nın olması gerektiğini vurgulayan Öymen, “Nedir bu B planı? Türkiye’nin Avrupa’nın temel değerlerinden uzaklaşmadan, demokrasi, insan hakları, laiklik, çağdaşlık, sosyal adalet gibi değerleri kastediyorum, diğer yandan AB üyeliğinin reddedilmesi gibi bir olasılık karşısında ne yapacağını belirlemesidir” dedi.

Öymen, AB’nin olumsuz bir yaklaşıma gitmesi halinde böyle bundan kaybetmesi gerektiğini belirterek Türkiye’nin Gümrük Birliği’nden ayrılabileceğini de söyledi. Öymen şöyle devam etti:

“Türkiye’yi dışlayan bir AB’ye biz prim veremeyiz. AB Türkiye’yi ya tam üye yapacak, ya da rakibi yapacak. Benim kol mesafem içinde adeta bir uydu gibi kullanırım, ebediyetten bu gümrük birliğini sürdürürüm gibi yaklaşımlar biraz zor. Biz Türkiye olarak AB ile Gümrük Birliği’ni üyelik için bir aşama olarak gördüğümüz için yaptık. Şimdi ben hem AB’nin karar alma mekanizmalarında olmayacağım, hem de alınan tüm kararlarına uyacağım. Bu doğru mudur? O zaman bunu değerlendiririz.”