AB kültür bakanlari toplantisi

BUDAPESTE - Macaristan'in baskenti Budapeste'de bir araya gelen AB kültür bakanlari, Kita Avrupasi'nda yasanan siddet ve isyan eylemleri karsisinda içine kapanik bir Avrupa'nin olusmamasi uyarisinda bulundu.

Lammy, AB Kültür Bakanlari Toplantisi’nin kapanis oturumunda yaptigi konusmada, “Son alti aydaki olaylara bakarak, köprüleri atilmis, etrafi surlarla çevrili bir Avrupa olusturmaya çalismamamiz gerektigi dersini çikartmaliyiz” dedi.
Avrupa disinda dünyanin geri kalanini anlamanin en iyi yolunun farkli kültürleri yasamak oldugunu vurgulayan Ingiliz Bakan, “Bunu idrak etmekten daha acil bir ihtiyaç yoktur” diye konustu.
Avrupa’daki son siddet dalgasinin çok kültürlülük konusundaki varsayimlari ters yüz ettigini ve bu konuda tekrar basa dönüldügünü ifade eden Bakan Lammy, göçmen ailelerden gelen ve banliyölerde yasayan genç neslin Avrupa’da kendini “yavas yavas yabancilasiyor” hissettiginin altini çizdi.
Avrupa Komisyonu Baskani Jose Manuel Barroso da, siddetin kökenlerini tespit edip gerekli önlemleri almanin ilk adimi olarak bu yabancilasmayi tanimanin gerekliligine degindi.
Barroso, “Öncelikle böyle bir problem yokmus gibi davranilmamalidir. Daha sonra problemin sebeplerinin kökenlerine ve çözümün kültürel boyutlarina bakilmalidir” dedi.