AB liderleri enerjiyi görüşecek

Avrupa Birliği (AB) liderleri 23-24 Mart'ta yapacakları zirvede bir araya gelerek ortak enerji politikası oluşturmaya çalışacak.

Bu kesinti sonrası Avrupa’da doğalgaz sıkıntısı başgöstermişti. Avrupa Birliği, petrol ihtiyacının yüzde 27’si doğalgaz ihtiyacının yüzde 25’ni Rusya’dan sağlıyor. AB, petrol ihtiyacının yüzde 10’unu da Cezayir’den sağlıyor. AB’deki enerji kullanımındaki trendin devam etmesi halinde 2030 yılında Birlik ülkeleri enerji ihtiyaçlarının yüzde 70’ini ihraç edecek pozisyona düşecek. Küresel ekonominin yüzde 60’lık kısmının petrol ve doğalgaz üzerinden gittiği göz önüne alınması ile Çin ve Hindistan’ın yüksek enerj ihtiyacı birleşince 2030’lü yıllarda enerji yarışının hızlanması bekleniyor.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da enerji politikalarında ülkelerin tek başlarına kendi siyasetlerini oluşturmasını eleştiriyor. Barroso, “25 tane pazarınız olamaz. Avrupa’da 25 özel enerji siyasetine sahip olmak garip. Elektrik ve doğalgaz için tek bir marketimiz olmalı. Ancak böylece küresel rekabetle mücadele edebiliriz.” dedi.

İtalyan Enel enerji şirketinin Fransız Suez’yi almak istemesinin ardından Paris Gaz de France ile Suez’i birleştirme kararı almıştı. İtalya, AB Komisyonu’na durumu şikayet ederken Barroso’da milliyetçi politikaları eleştirmişti.

Öte yandan, Barroso, Rusya’nın AB’nin “güvenilir, istikrarlı ve itimat edilecek” enerji partneri olmayı istediğini söyledi. Barroso, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in enerji sağlama konusunda sağlam garantiler verdiğini ancak Moskova’nın enerji anlaşmasını onaylamayı reddettiğini vurguladı. Barroso, “Rusya Devlet Başkanı bu konularda karşılıklı müzakere etmeye hazır olduğunu söylemesi benim için olumlu bir gelişme. Enerjide görüşmeler yapalım, Rusya ile partnerlik kuralım.” ifade etti.