AB Microsoft’a ecel terleri döktürüyor

AB Komisyonu'nun rekabetten sorumu üyesi Neelie Kroes, rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle ceza yemek istemeyen Microsoft'un "bazı kaynak kodlarını rakip yazılımcılara satma" önerisini değerlendirdi.

Microsoft’un yasal işlerden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı tarafından geçen hafta yapılan açıklamadan önce kendilerine herhangi bir bilgi verilmediğini de belirten Kroes, “öneriyi ilk kez basın açıklamasında gördüm” dedi.

AB Komisyonu aralık ayında yaptığı açıklamada, rekabet kurallarını ihlal etmemesi için Microsoft’a 25 Ocak’a kadar süre tanıdığını bildirmiş, daha sonra bu süreyi 15 Şubat’a kadar uzatmıştı.

Komisyon tarafından Microsoft’a gönderilen ve başlangıç tarihi 15 Aralık olarak belirlenen iddianame belgesinde, pazar hakimiyetinin olduğu programlarda bazı yazılım bilgilerini paylaşması ve video oynatıcılarına benzer entegre programların (Windows ve server programlarıyla) birlikte çalışabilmesine mantıklı bir süre içinde olanak sağlanması isteniyordu.

Microsoft, söz konusu sürede istenilen şartları karşılayamaması durumunda, günlük 2 milyon avro para cezasına çarptırılacak.