AB’nin gündeminde Ukrayna ile ortaklık anlaşması var

Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta 28-29 Kasım'da düzenlenecek, Doğu Ortaklığı Zirvesi öncesinde Avrupa Birliği'nin gündeminde Ukrayna'daki gelişmeler var.

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta 28-29 Kasım’da düzenlenecek, Doğu Ortaklığı Zirvesi öncesinde Avrupa Birliği’nin gündeminde Ukrayna’daki gelişmeler var.

Ukrayna için tarihi önem taşıyan Vilnius zirvesi öncesinde; eski Polonya Cumhurbaşkanı Aleksandr Kwasniewski ve eski Avrupa Parlamentosu Başkanı Pat Cox Avrupa Parlamentosu başkanlığındaki Avrupa Birliği (AB) gözlem heyeti önümüzdeki hafta Ukrayna’yı ziyaret edecek.

Brüksel’deki açıklama yapan Cox: “Önümüzdeki hafta 27. misyon ile Ukrayna’ya gideceğiz ve başarıyı sağlamak için gereken tüm görüşmeleri yapmayı planlıyoruz. Fiziksel olarak, biz yorulmamıza rağmen arzularımız değişmeden aynı kalıyor.” dedi.

Önümüzdeki haftanın değerlendirmesini yapan, Aleksandr Kwasniewski ise ülke durumun pozitif gelişme şansının yüzde 50’ye yüzde 50 olarak değerlendirdi.

Siyasi liderler; Kwasniewski ve Cox yaptığı ortak açıklamada Ukrayna’da hâlihazırda çeşitli güçlüklerin olmasına rağmen gelişmelerin pozitif yönde çözüleceğini inandıklarını söyledi.

‘SİYASİ DEĞİL TARİHİ DEĞİŞİKLİK YAPIN’
Öte yandan Cox, AB’nin taleplerini gerçekleştirmek için 19-22 Kasım tarihleri arasında toplanacak olan Ukrayna Parlamentosu’nun siyasi değil tarihsel bir değişiklik yapmasını istedi.

Brüksel, Ukrayna’dan; seçim ve savcılık yasasının değişmesi gibi bir dizi AB ile entegrasyon yasalarının geçmesinin yanı sıra eski Başbakan Yuliya Timoşenko meselesini çözme amaçlı hukuku değişikliklerin parlamentodan geçmesini bekliyor.

13 Kasım’da Brüksel’deki Ukrayna ile ilgili bir rapor sunmuştu. Vilnius’ta gerçekleşecek olan “Doğu Ortaklığı” zirvesinde Avrupa Parlamentosu; Cox ve Kwasniewski’nin raporunu temel alması bekleniyor. Rapor ve gözlemlerin sonucuna göre AB ile Ukrayna arasında Ortaklık Anlaşması imzalanması karara bağlanacak.

AB yetkilileri daha önce yaptıkları bütün açıklamalarda ortaklık anlaşmasının imzalanabilmesi için Ukrayna’nın AB’nin taleplerini yerine getirmesi gerektiğini belirtmişti. AB’nin başlıca talepleri arasında hapisteki Yuliya Timoşenko’nun serbest bırakılması da var.