AB Sırp liderin açıklamasını eleştirdi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Sırp Başbakan Vojislav Kostunica'nın Brüksel'e yönelik yaptığı eleştiriye karşılık verdi.

Sırbistan Başbakanı Vojislav Kostunica geçen hafta yaptığı açıklamada, AB’nin Sırbistan’a karşı duruşunun yanlış ve üretken olmadığını savunarak ülkede Batı taraftarlarını yaraladığını söylemişti.

AB, BM savaş suçları mahkemesiyle işbirliği yapmayarak Savaş suçlusu Ratko Mladiç’i teslim etmeyen Sırbistan ile işbirliği müzakerelerini geçtiğimiz Mayıs ayı başında askıya aldı. Bosna’daki Sırp birliklerinin 1992-1995 arasındaki savaş sırasında komutanı olan Mladiç, 8 bin Müslümanın öldüğü Srebreniça katliamı ve 10 binden fazla sivilin öldüğü 43 ay süren Saraybosna kuşatmasıyla ilgili olarak soykırım yaptığı gerekçesiyle aranıyor.

Rehn’in sözcüsü Nagy, BM Savaş Suçları Mahkemesi ile işbirliğinin Batı Balkan ülkeleri için uzun süredir bir şart olduğuna dikkat çekti. Avrupa Birliği, Hırvatistan ile müzakerelere başlaması içinde BM mahkemesi ile işbirliğini şart olarak öne sürmüştü. Zagreb’in mahkeme ile işbirliği yapmasının ardından Brüksel, Hırvatistan ile müzakere başlamıştı.